Maďarský analytik: Orbán chcel ukázať, že v Maďarsku dobre funguje demokracia

Budapešť 11. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/ÚV SR)

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vo štvrtok dvojhodinovou tlačovou konferenciou v Budapešti potreboval ukázať, že v Maďarsku dobre funguje demokracia, v ktorej sa premiér nebráni citlivým otázkam novinárov. Povedal to v piatok v rozhovore pre komerčnú televíziu ATV riaditeľ výskumu inštitútu Political Capital Péter Krekó

Na snímke

Podľa jeho slov v dobre fungujúcej demokracii by takéto tlačové konferencie s predsedom vlády nemali byť ničím mimoriadnym, mali by sa konať pravidelne.

Opozičné médiá vo štvrtok upozornili, že Orbán vyše desať rokov poskytoval rozhovory iba provládnym médiám. Na štvrtkovú tlačovú konferenciu úrad vlády s odvolaním sa na nedostatok miesta odmietol registráciu siedmim opozičným médiám.

Krekó podrobne analyzoval viaceré Orbánove vyjadrenia a konštatoval, že premiér potreboval pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu politickú diskusiu vrátiť smerom k obavám o kresťanskú budúcnosť Európy a k prisťahovaleckej hrozbe. Tým sa súčasne snažil odvracal pozornosť od “drobných” tém, akými sú zákon o verejnoprospešných prácach, o nadčasoch či korupcia.

K Orbánovej reakcii na novinárske otázky týkajúce sa enormného bohatnutia kruhov blízkych vláde, že sa nikdy nebude zaoberať obchodnými záležitosťami, analytik povedal, že “v pozadí vníma, že hlavným hnacím motorom Orbánovho režimu je korupčná mašinéria”. Podľa Krekóa by predseda maďarskej vlády mal byť znepokojený stavom korupcie vo svojej krajine.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj