Budapešť 19. januára 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP/MTI-Balazs Mohai)

Maďarská vláda tento týždeň odmietla rokovania o požiadavkách odborárov, vlna protestov proti vláde premiéra Viktora Orbána, ktorá sa začala koncom minulého roka, tak pokračovala v sobotu. Proti novele zákonníka práce rozširujúcej ročný rámec nadčasov, ale aj ďalším krokom kabinetu, už dopoludnia protestovali na viacerých miestach Maďarska

Ilustračné foto

Demonštrácie a blokády dopravy naplánoval Celoštátny výbor na prípravu štrajku a demonštrácie (OSZDB) na sobotu v celkovo 29 mestách. K odborárom sa v príprave protestov pridali aj opozičné strany a občianske skupiny.

V Budapešti sa poludní zhromaždia protestujúci na Námestí Lujzy Blahovej, pri Oktogóne, na Námestí hrdinov a pri Moste slobody, odkiaľ pôjdu na budínske Námestie Ádáma Clarka, kde popoludní odznejú prejavy. Pripravuje sa aj priamy prenos protestných akcií z rôznych kútov krajiny.

Minister financií Mihály Varga v pondelok oficiálne oznámil, že vláda neplánuje zriadiť delegáciu na rokovanie s odborármi, ako to 8. januára v liste adresovanom predsedovi vlády Viktorovi Orbánovi žiadal OSZDB. “O nadčasoch a mzdách sa majú dohadovať odborári so zamestnávateľmi, vláda do tohto procesu nemieni zasahovať,” odkázal predstaviteľ kabinetu.

Odborári v liste adresovanom Orbánovi sformulovali svoje požiadavky v štyroch bodoch:

– prehodnotenie zákonníka práce a odvolanie jeho novely týkajúcej sa rozšírenia ročného rámca nadčasov;

– zmenu regulácie práva na štrajk a obnovenie vecného sociálneho dialógu, ktorý by odrážal záujmy pracujúcich;

– úpravu miezd, minimálnej mzdy, znovuzavedenie mimomzdových prostriedkov, úpravu miezd vo verejnej sfére a zavedenie minimálnej mzdy pre absolventov vysokých škôl;

– vypracovanie pružného systému odchodu pracovníkov do dôchodku a ďalšie úpravy dôchodkového systému.

Na protivládnom protestnom zhromaždení 5. januára v Budapešti pred vyše 5000 protestujúcimi na Kossuthovom námestí odborári vyhlásili, že ak im vláda nevyhovie, potom zorganizujú celoštátny výstražný štrajk.

Prostredníctvom skupiny na Facebooku Maďari pracujúci v zahraničí organizujú v sobotu protestné zhromaždenia vyjadrujúce solidaritu s demonštráciami v Maďarsku aj vo viacerých európskych mestách: v Amsterdame, Berne, Osle, Haagu, Londýne, Swansea, Stuttgarte, Dubline, Mníchove, Viedni, Hamburgu a Berlíne.

Demonštranti v Budapešti zdôraznili nutnosť zomknutia proti Orbánovi

Nutnosť zomknutia v odpore proti vláde maďarského premiéra Viktora Orbána a obhajovanie občianskych práv zdôraznili v sobotu pri budapeštianskom Námestí Ádáma Clarka rečníci protivládnej demonštrácie. Pred niekoľkými tisíckami ľudí s maďarskými vlajkami, vlajkami Európskej únie, ale aj so straníckymi vlajkami, vystúpili s prejavom najmä mladí ľudia.

Študent Oliver László, jeden z organizátorov budapeštianskeho protestného pochodu, ktorý zhromaždeniu predchádzal, v rozhovore pre TASR uviedol, že snahou organizátorov bolo zorganizovať blokádu dopravy a protestné zhromaždenia na viacerých miestach Maďarska.

“Vláde dnešnými demonštráciami odkazujeme, že už toho máme plné zuby. Chceli by sme žiť v krajine, z ktorej nevyháňajú vzdelaných mladých ľudí, z ktorej neposielajú preč univerzity, v ktorej nebohatne vďaka korupcii opravár plynu (pozn TASR: osobný priateľ premiéra Viktora Orbána, bývalý plynár a potom starosta obce Felcsút, Lőrinc Mészáros, ktorý sa vypracoval na čelo najbohatších Maďarov), v ktorej vláda napomáha fungovaniu občianskej sféry a nerobí jej napriek, a v ktorej v Roku rodiny napomáhajú súdržnosti v rodine a nekomplikujú ich existenciu rozširovaním rámca ročných nadčasov,” dodal László.

Podotkol, že na demonštrácii sa zúčastnila aj stovka spisovateľov zo Zväzu maďarských spisovateľov, ale aj členovia mnohých odborových organizácií.

Maďarská vláda tento týždeň odmietla rokovania o požiadavkách odborárov. Vlna protestov proti vláde premiéra Viktora Orbána, ktorá sa začala koncom minulého roka, preto pokračovala v sobotu.

Proti novele zákonníka práce rozširujúcej ročný rámec nadčasov, ale aj ďalším krokom kabinetu, už dopoludnia protestovali a blokovali jazdné pruhy v desiatkach maďarských miest. Sympatie s protestami v Maďarsku vyjadrili v sobotu aj Maďari pracujúci vo viacerých európskych mestách.

Všetky protestné podujatia zabezpečovali policajti, najviac ich nasadili na budapeštianske pochody a demonštráciu.

V reakcii na pouličné protesty vláda uviedla, že sa začala predvolebná kampaň volieb do Európskeho parlamentu, do ktorej mobilizoval svoje sily aj americký finančník George Soros. Hovorca vlády István Hollik pred novinármi okrem iného povedal, že kabinet sa nebude zaoberať Sorosovou kampaňou, vyjadril však ľútosť nad tým, že existuje niekoľko odborových zväzov, ktoré podporujú kampaň priaznivcov prisťahovalectva.

Provládny spravodajský server Origo.hu konštatoval, že sobotňajšie demonštrácie sú fiaskom pre nízku účasť protestujúcich. Podľa daného servera prišlo v mestách mimo Budapešti demonštrovať iba niekoľko desiatok ľudí a v metropole ich bolo sotva 1000. “Dnešný deň je potupnou prehrou opozície,” napísal Origo.hu.


Zdroj