Maďarské ministerstvo zahraničia predvolalo ukrajinskú veľvyslankyňu. Prečo?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Budapešť 7. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Ukrajinská veľvyslankyňa Ljubov Nepalová bola predvolaná na ministerstvo zahraničných vecí Maďarska, informuje rumunská národná informačná agentúra Agerpres

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Dôvodom je tá skutočnosť, že ukrajinská strana nepovolila vstup do krajiny predsedovi Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku Kelemen Hunorovi. Podľa dostupných informácií má zákaz návštevy Ukrajiny do roku 2020.

Prečo Hunora nepustili do Užhorodu na výročie miestnej kultúrnej organizácie, nie je známe.

“Jednoducho mi oznámili, že do krajiny nesmiem,” povedal.

Hunor cestuje na rumunský diplomatický pas. Informoval rumunské MZV o tom, že mu nebol povolený vstup n Ukrajinu a tiež sa chce obrátiť na ukrajinskú ambasádu v Bukurešti o vysvetlenie.

Hovorca maďarského ministerstva zahraničia Tamas Menczer označil incident za “neprijateľný.”

Od roku 2017 platí na ukrajinskom území obnovený zákon o školstve. Podľa názoru vlád niektorých krajín porušuje práva národných menšín, pretože komplikuje štúdium v ​​neštátnom jazyku. Týka sa tiež Maďarov žijúcich v Zakarpatí. Proti tomuto zákonu sa vyslovilo okrem Maďarska tiež Rumunsko, Moldavsko, Bulharsko a Rusko.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj