Paríž 16. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Thibault Camus)

Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa začiatkom januára zvýšila o štyri body. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu IFOP-Fiducial pre týždenník Paris Match a rozhlasovú stanicu Sud Radio

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Macrona, ktorý od polovice novembra čelí protestnému hnutiu tzv. žltých viest, podporujú v prvom rade sympatizanti jeho vládnej strany Republika v pohybe (LREM) a voliči pravicových Republikánov (LR).

Iným prieskumom verejnej mienky, ktorý zverejnila televízia BFM, sa zasa zistilo, že na celoštátnej a celonárodnej debate – iniciovanej Macronom práve v dôsledku protivládnych nepokojov – má záujem zúčastniť sa 40 percent opýtaných, pričom 13 percent z nich považuje svoju účasť za istú.

Ak sa tento trend v praxi potvrdí, bude to podľa analytikov kontaktovaných televíziou BFM “obrovský úspech” Macronovho tábora.

Iné prieskumy však naznačujú, že väčšina Francúzov je skeptická, pokiaľ ide o schopnosť vlády riešiť nahromadené problémy a prijať ich návrhy.

Krízu vyvolanú hnutím žltých viest však Macron v utorok pri otvorení debát, ktoré budú trvať dva mesiace, označil za šancu vykonať vo francúzskej spoločnosti hlbšie zmeny. Zaviazal sa najmä uskutočniť už tento rok reformu dôchodkového systému a urobiť ho spravodlivejším.

Podobne ako Macron nárast počtu sympatizantov – o päť percent – zaznamenala aj šéfka krajnej pravice Marine Le Penová. Na rozdiel od Macrona má Le Penová podporovateľov z rôznorodých sociálnych vrstiev – sympatie jej vyjadrujú robotníci, osoby bez vysokoškolského vzdelania, zamestnanci nižšej strednej vrstvy, či ľudia žijúci na vidieku. Sympatizantov má dokonca aj v tábore ľudí, ktorí v posledných prezidentských voľbách volili kandidáta Republikánov Francoisa Fillona.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj