Brusel 13. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Christian Hartmann)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zablahoželal v piatok britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi k drvivému víťazstvu v predčasných parlamentných voľbách, ale požiadal o jasné stanovisko k opakovanému odkladaniu odchodu Británie z Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Emmanuel Macron

„Prišiel čas na jasné stanovisko,“ povedal Macron po summite lídrov EÚ v Bruseli a dodal: „Dúfam, že britský parlament čo najrýchlejšie schváli dohodu o brexite.“

Francúzsky prezident zároveň varoval Britániu pred „neférovou“ hospodárskou súťažou po brexite.

„Dúfam, že Spojené kráľovstvo zostane spojencom, priateľom a mimoriadne blízkym partnerom. Podmienkou je stanoviť si pravidlá férového vzťahu,“ uviedol Macron. Vládnu totiž obavy, že Londýn bude po brexite chcieť nižšie dane a regulácie.

„Neželáme si, aby bola Británia neférovým konkurentom,“ doplnil Macron.

Všetci lídri EÚ na summite v Bruseli vyzvali Britániu, aby po štvrtkových voľbách, ktoré sa skončili jasným víťazstvom konzervatívcov, urýchlene ratifikovala dohodu o brexite. Vyplýva to z textu záverečného vyhlásenia. Skoré schválenie dohody by podľa vyhlásenia umožnilo Británii opustiť EÚ v stanovenom termíne, teda do 31. januára 2020.

Takmer 46 miliónov Britov vo štvrtok volilo v predčasných parlamentných voľbách poslancov do 650-člennej Dolnej snemovne britského parlamentu. Konzervatívna strana premiéra Johnsona získala po sčítaní hlasov vo všetkých 650 volebných obvodoch 364 kresiel. Druhý hlavný politický subjekt v Británii, Labouristická strana, obsadí 203 kresiel.

Britský premiér Johnson po víťazstve svojej strany uviedol, že konzervatívci majú teraz „silný nový mandát uskutočniť brexit, zjednotiť krajinu a posunúť ju dopredu“. Potvrdil, že má záujem, aby Británia opustila EÚ 31. januára. „Už nie sú žiadne ‘ak’, žiadne ‘ale’,“ povedal.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj