Káhira 28. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Guillaume Horcajuelo)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok pri stretnutí s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím na “rešpektovanie slobôd jednotlivca”. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Emmanuel Macron

“Skutočná stabilita závisí od vitality spoločnosti. Stabilita a trvalý mier idú ruka v ruke s rešpektovaním slobôd jednotlivca a vládou zákona,” uviedol Macron, ktorý začal v nedeľu trojdňovú návštevu Egypta s cieľom upevniť vzťahy s najľudnatejšou arabskou krajinou.

Po tom, ako v roku 2017 povedal, že nebude Sísímu kázať o ľudských právach, bol Macron pod tlakom mimovládnych organizácií, aby v oblasti ľudských práv zaujal voči egyptskému prezidentovi tvrdší postoj, pripomína agentúra Reuters.

Podľa Macrona sa veci nevyvíjali od roku 2017 správnym smerom – blogeri a novinári sú vo väzení, čo môže to škodiť imidžu Egypta. Na tlačovej konferencii zdôraznil, že niektorí z tých, ktorí sú väznení egyptskými úradmi, nepredstavujú ozajstnú hrozbu pre stabilitu krajiny.

Sísí povedal novinárom, že otázka ľudských práv by sa mala brať do úvahy so zreteľom na regionálne turbulencie a boj s terorizmom. “Egypt neposúvajú vpred blogeri. Posúva ho vpred práca, úsilie a húževnatosť jeho synov,” konštatoval egyptský prezident.

Macron tiež odmietol tvrdenia, že sa v Egypte nasadzovali proti civilistom francúzske zbrane a uviedol, že sa využívali len na vojenské účely. Povedal, že na stretnutí so Sísím nerokovali o žiadnych nových vojenských kontraktoch okrem možnej dohody týkajúcej sa 12 bojových stíhačiek.

Zástupcovia oboch krajín podpísali sériu ekonomických a rozvojových dohôd napríklad o francúzskej podpore sociálnej politiky a podnikania žien. Podpísali tiež memorandum o porozumení ohľadom rozšírenia káhirského metra.

Macrona v Egypte sprevádza delegácia, v ktorej majú zastúpenie ministri, podnikatelia a predstavitelia výskumu, vedy a kultúry. Je to pre neho prvá návšteva Egypta, odkedy v roku 2017 nastúpil do úradu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj