Paríž 17. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhael Klimentyev)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil včerajšie nepokoje usporiadané hnutím žlté vesty. Podľa neho protestujúci chcú “zničiť republiku”. V sobotu sa v Paríži konala v poradí už osemnásta akcia tohto hnutia, na ktorej sa zúčastnilo cez sedem tisíc ľudí.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Emmanuel Macron

“To, čo sa stalo dnes na Elysejských poliach, sa nedá nazvať manifestáciou. Sú to ľudí, ktorí chcú zničiť republiku. Majú na tom podiel všetci, ktorí tam boli,” napísal Macron na Twitteri.

Macron vyzdvihol tiež nutnosť prijatia “tvrdých rozhodnutí”, aby sa podobné veci neopakovali.

Veľké protesty žltých viest začali vo Francúzsku v polovici vlaňajšieho novembra, keď požadovali nezvyšovať dane za palivá a celkovo ceny benzínu. Vláda vyhlásila opatrenia, ktoré mali zmierniť situáciu, avšak účastníci hnutia nespokojní so sociálnou politikou naďalej vychádzajú do ulíc.

Minister vnútra Christophe Castanera vyhlásil, že sa asi dva a pol tisíc demonštrantov “správalo agresívne a prišli, aby ničili”. Provokovali napríklad príslušníkov poriadkových orgánov a porušovali pokojný pochod. Policajti podľa neho boli nútení niekoľkokrát použiť slzný plyn, dymovnice a vodné delá.

Podľa televízie BFMTV podpálil niekoľko demonštrantov kancelárie banky La Banque Tarneaud, ktorá sídli na prízemí obytnej budovy neďaleko Elysejských polí. Drancovali tiež obchody na hlavnej parížskej ulici, hlavne obchod Hugo Boss.

Podľa prieskumov verejnej mienky je viac ako polovica Francúzov pre zastavenie akcií tohto hnutia.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj