Paríž 27. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Schengenskú dohodu je potrebné preskúmať a možno je nutné z nej aj vylúčiť niekoľko krajín. Na veľkej tlačovej konferencii to uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Ľudia sa stále držia aj napriek svojim hraniciam. Naozaj verím v otvorené vlastenectvo vo Francúzsku, ktoré bude žiariť na medzinárodnej scéne. Aby ste však boli otvorení, musíte mať hranice. Pokiaľ chcete prijímať, potrebujete dom. To znamená, že potrebujete hranice, potrebujete pravidlá, vyhlásil francúzsky vodca.

Prezident tiež dodal, že sa dnes všetko nedarí tak, ako by malo a že Schengenská dohoda už nefunguje.

Emmanuel Macron ďalej zdôraznil, že rozvojová a migračná politika musí byť úplne reštrukturalizovaná.

V súvislosti s tým hlava štátu vyzvala k reforme Schengenskej dohody založenej na myšlienke, že Európa musí chrániť svoje hranice. Zároveň nevylúčil, že krajiny, ktoré to odmietnu urobiť, môžu skončiť mimo schengenskej zóny.

V období od 15. januára do 15. marca sa vo Francúzsku konali národné diskusie. Tie inicioval práve tamojší prezident v reakcii na demonštrácie tzv. Hnutia žltých viest.

Príhovor francúzskeho prezidenta Macrona k ľudu ohľadom výsledkov týchto debát mal prebehnúť 15. apríla, ale musel byť odložený kvôli požiaru v parížskej katedrále Notre Dame.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj