Bormes-les-Mimosas 20. augusta 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Gerard Julien, Pool via AP)

Niekoľko dní pred vrcholovým stretnutím G7 štátov, ktorého sa Rusko zo známych dôvodov nezúčasťňuje, prijal Emmanuel Macron Vladimíra Putina vo svojej letnej rezidencii Fort Brégançon. Išlo o bleskovú niekoľkohodinovú návštevu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom

V pondelok krátko po piatej sa obaja štátnici stretli. Stretnutie sa začalo srdečným zvítaním, úsmevmi a vzájomným objatím prezidentov. Putin odovzdal veľkú kyticu kvetov prvej dáme Francúzska, Brigitte Macron.

Na tlačovej konferencii, ktorá predchádzala pracovnému rozhovoru prezidentov, dal Putin najavo svoju veľkú spokojnosť, keď Macron hovoril o tom, že Rusko je veľmi významnou a neoddeliteľnou súčasťou Európy. Neskoro večer ruský prezident odletel do Moskvy, viditeľne veľmi spokojný s rozhovormi s prezidentom Macronom.

Stretnutie ukázalo – čo Macron niekoľkokrát zdôraznil – že Francúzsko nechce svoje dôležité medzinárodné vzťahy realizovať a upravovať bez toho, aby nekonzultovalo Moskvu. A to je naozaj významné oznámenie – Berlín, pokiaľ je tam Merkelová, by taký krok neurobil.

Už teraz v pondelok hovorili prezidenti o kríze v Sýrii, Iráne, Lýbii a Ukrajine, ako aj o európskej obrannej politike.

Aj Merkelová mohla pozvať ruského prezidenta, ale neurobila to, lebo ona je tá, ktorá bola v EÚ iniciátorkou sankcií proti Rusku.

Možné je však aj to, že to zamýšľala, ale Macron ju predbehol a takpovediac ukradol jej témy pre jej prípadný rozhovor s Putinom, lebo s ruským prezidentom nerokoval len ako prezident Francúzska, ale aj ako vedúci predstaviteľ EÚ.

Roman Bednár

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj