Paríž 27. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok v Paríži stretne so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom. Ide o prvé z radu stretnutí s európskymi predstaviteľmi pred neformálnym summitom po voľbách do Európskeho parlamentu (EP)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom

Témou ich rokovania na pracovnej večeri bude analýza výsledkov eurovolieb, spresnil v pondelok vo svojom vyhlásení Elyzejský palác.

Rokovanie Macrona so Sánchezom sa uskutoční v predvečer mimoriadneho summitu EÚ venovaného výsledkom volieb do EP, ktoré sa konali 23.-26. mája a etablované strany v nich čelili rastu sympatií voličov ku krajnej pravici.

Šéfovia európskych štátov a vlád budú hovoriť aj o nomináciách budúcich lídrov európskych inštitúcií: Európskej komisie, europarlamentu, Európskej rady a Európskej centrálnej banky.

Agentúra AFP pripomenula, že kým Sánchezova socialistická strana (PSOE) vyhrala v Španielsku voľby do europarlamentu, Macronovu stranu Republika v pohybe (LREM) v eurovoľbách vo Francúzsku porazilo krajne pravicové Národné združenie (RN) vedené Marine Le Penovou.

PSOE a LREM nie sú členmi rovnakej frakcie v EP, kde si dva veľké bloky – Európska ľudová strana (EPP) a Socialisti a demokrati (S&D) – síce zachovali dominantné postavenie, ale stratili väčšinu. Táto situácia bude mať zrejme za následok náročné rokovania o rozdelení postov v Európskej komisii a o zmene na poste jej predsedu, konštatovala AFP.

Macron podľa agentúry AFP verí, že napriek neúspechu v eurovoľbách sa okolo LREM podarí v EP vytvoriť širokú centristickú koalíciu a prilákať do frakcie Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) nových členov.

Po tom, ako sa Sánchez a Macron stretnú v pondelok na večeri, francúzsky prezident v utorok okrem summitu EÚ v Bruseli absolvuje aj schôdzku s predsedami vlád krajín Vyšehradskej štvorky. V utorok bude mať i rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, končiacim vo funkcii.

Macron a Merkelová v noci po skončení hlasovania v eurovoľbách telefonicky hovorili alebo sa v uplynulých dňoch stretli s holandským premiérom Markom Ruttem a predsedom portugalskej vlády Antóniom Costom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj