Maas: Rozmiestňovanie nových rakiet stredného doletu by sa v Nemecku stretlo so silným odporom

Nemecko 27. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)

Nemecko by sa dôrazne postavilo voči prípadným snahám o to, aby boli v Európe rozmiestnené rakety stredného doletu s jadrovými hlavicami. V súvislosti s možným kolapsom Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) to v stredu uviedol šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas

Na snímke Heiko Maas

Európa by sa za žiadnych okolností nemala stať scénou pre diskusie o znovuvyzbrojovaní,” povedal Maas v rozhovore pre agentúru DPA, ktorý bol zverejnený v stredu.

Zmluva INF bola podpísaná Moskvou a Washingtonom v roku 1987 a zakazuje obom stranám používanie rakiet vybavených jadrovými hlavicami s doletom 500-5500 kilometrov.

Spojené štáty už dlhší čas obviňujú Rusko z porušovania tejto dohody. Začiatkom decembra pohrozili, že od INF odstúpia, ak sa Moskva do 60 dní nevráti k jej implementácii.

Obvinenia z porušovania dohody vznáša voči Washingtonu aj Rusko. Moskva v súvislosti s hroziacim odstúpením Spojených štátov od INF varuje pred možným rozmiestnením amerických rakiet vybavených jadrovými hlavicami v európskych krajinách.

Voči takémuto scenáru by sa však podľa nemeckého ministra Berlín dôrazne postavil. “Rozmiestňovanie nových rakiet stredného doletu by sa v Nemecku stretlo so silným odporom,” povedal Maas pre DPA.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj