M. Viskupič o návrhoch zákonov, ktoré aktuálne predkladá SaS. Pomoc dôchodcom aj živnostníkom

www.slovanskenoviny.sk/rss Novely, ktoré aktuálne predkladá strana SaS majú slúžiť k tomu, aby sa znížila cena pohonných... Príspevok M. Viskupič o návrhoch zákonov, ktoré aktuálne predkladá SaS. Pomoc dôchodcom aj živnostníkom je zobrazený ako prvý na .

M. Viskupič o návrhoch zákonov, ktoré aktuálne predkladá SaS. Pomoc dôchodcom aj živnostníkom

www.slovanskenoviny.sk/rss

Novely, ktoré aktuálne predkladá strana SaS majú slúžiť k tomu, aby sa znížila cena pohonných hmôt. Slovensko by sa tak stalo konkurencieschopnejším voči okolitým krajinám. SaS predkladá aj Ústavný zákon o dôstojnom zabezpečení v starobe. Medzi novelami je aj jedna pre pomoc malým živnostníkom.

Marián Viskupič poskytol rozhovor eReportu. Hovoril o novelách a Ústavnom zákone, na príprave ktorých sa podieľal a ktoré sú momentálne na programe zákonov v Národnej rade SR. SaS sa snaží znížiť DPH a spotrebnú daň na pohonné hmoty. V rozhovore Viskupič uviedol, že dôvodom je to, aby bola SR viac konkurencieschopná voči okolitým krajinám.

Ústavný zákon o dôstojnom zabezpečení v starobe

Ako budeme schopní vyplácať dôchodky o 15 – 20 rokov? – pýta sa Marián Viskupič. Tvrdí, že práve pre takéto otázky predkladajú Ústavný zákon o dôstojnom zabezpečení v starobe. SaS by chcela nájsť všeobecnú zhodu v základných pravidlách, aby sa navždy zabezpečila stabilita a istota v dôchodkoch. Uvádza, že dôchodok sa musí natrvalo skladať z troch pilierov – priebežný, sporivý a tretí sporivý (ale dobrovoľný). Úspory v druhom pilieri by mali ostať navždy osobným vlastníctvom a majetkom osoby, ktorej tento účet patrí, nemali by byť „znárodniteľné“ a pod. Druhý pilier by podľa tohto zákona nesmel byť ani zmarginalizovaný, čo znamená, štát by nemohol znížiť percentuálnu hodnotu príspevku do II. piliera na likvidačne nízku hodnotu.

Ďalším predkladaným zákonom z dielne SaS je Zákon o dôchodkovom sporení. Tu je primárnym dôvodom zvýšiť trhovú konkurenciu. Liberáli by uvítali, keby mohol prísť na trh ďalší hráč. Toto by podľa liberálov zlepšilo podnikateľské prostredie.

Posledným zákonom o ktorom hovoril M. Viskupič s Dominikom Papalom z eReportu je zákon o sociálnom poistení. Tento sa ani tak netýka výšky odvodov, ako skôr rieši technickú stránku odvodov. Snahou SaS pri predložení tejto novely je odbúrať byrokraciu pre malých podnikateľov a živnostníkov pri príchodoch a odchodoch zamestnancov.

ereport.sk

Príspevok M. Viskupič o návrhoch zákonov, ktoré aktuálne predkladá SaS. Pomoc dôchodcom aj živnostníkom je zobrazený ako prvý na .