Luxembursko 16. mája 2019 (HSP/Welt/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Dokonca aj utečenci, ktorí sa dopustili závažného trestného činu nesmú byť podľa rozsudku Najvyššieho súdu EÚ za istých okolnosti vyhostení. O tom rozhodli sudcovia v Luxembursku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Najvyšší súd EÚ rozhodol: Utečenecký status chráni pred vyhostením aj v prípade závažných trestných činov. Žalobu podali traja žiadatelia o azyl, ktorým krajiny EÚ najskôr odmietli priznať azyl.

Sudcovia v Luxemburgu, ako posledná a najvyššia inštancia Európskej únie (EÚ) rozhodli: Aj utečenci, ktorí sa dopustia vážnych trestných činov, nesmú byt za istých okolnosti vyhostení.

Odopretie alebo zrušenie práva na azyl podľa práva EÚ neporušuje právo na ochranu podľa Ženevského dohovoru o utečencoch a základných práv EÚ, rozhodol Európsky súdny dvor v utorok v Luxemburgu.

Verdiktu predchádzala žaloba troch žiadateľov o azyl, ktorým Belgicko resp. Česko zamietli ich žiadosť o azyl po tom, ako boli odsúdení za obzvlášť závažné trestne činy.  Európsky súdny dvor (ESD) mal objasniť, či odňatie statusu utečenca podľa pravidiel EÚ je v súlade so Ženevským dohovorom a základnými právami EÚ.

Podľa sudcov to tak je, čiže v súlade je. Sudcovia poukazujú najskôr na to, že cudzinci v EÚ, ktorí majú oprávnené obavy z prenasledovania v ich krajine pôvodu sú v zmysle Ženevského dohovoru považovaní za utečencov. To platí bez ohľadu na to, či im bol tento štatút formálne udelený podľa práva EÚ.

Formálne uznanie za utečenca je dôležité

Okrem toho podľa Charty základných práv EÚ nesmú ľudia byť vyhostení do krajiny, kde hrozí mučenie či neľudské ako aj ponižujúce zaobchádzanie. Správanie dotknutej osoby – teda aj kriminálne – nehrá pritom žiadnu úlohu. Tu ochrana podľa pravidiel EÚ presahuje rámec konvencie o utečencoch.

Sudcovia tiež zdôrazňujú, že osoba, ktorej žiadosť o azyl nebolo vyhovené alebo ktorej azyl bol odňatý, nemá rovnaké práva ako formálne uznaný utečenec.

Česko odňalo utečencovi z Čečenska status utečenca po tom, ako bol odsúdený na deväť rokov za opakované lúpežne prepady a vydieranie. V Belgicku bol muž z Pobrežia Slonoviny odsúdený na štyri roky väzenia za znásilnenie maloletého, a ďalší muž z Konga bol odsúdený na 25 rokov väzenia za krádež s úmyselným zabitím. Štatút utečenca im bol odmietnutý resp. odňatý.

Všetci traja muži napadli predmetné rozhodnutia v ich hostiteľských krajinách. Súdy oboch krajín sa potom opýtali Európskeho súdneho dvora (ESD), aké dôsledky z toho môžu vyplynúť. Nakoniec sa rozhodlo v Luxembursku. Uvedene je to v právnych veciach C-391/16 a C-77/17 C-78/17.

Salvini vidí Európu, ktorá sa musí „zmeniť“

Spolková vláda má teraz svoje stanovisko potvrdené verdiktom z utorka. Európsky súdny dvor zdôraznil nielen to, že v tých prípadoch, kde hrozí v domovskej krajine mučenie existuje zákaz vyhostenia, povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Stephan Mayer (CSU) pre televíznu stanicu n-tv.

Sudcovia navyše objasnili, „že osobám hľadajúcich ochranu či aj osobám, ktorým bola priznaná ochrana môže byť status ochrany odmietnutý alebo odňatý, ak sú vinní zo závažných trestných činov.

Mayer zároveň zdôraznil, že Spolková vláda chce ešte sprísniť právo, čo sa týka vyhosťovania. Predovšetkým by mali byť uľahčené „právne možnosti nariadiť deportačnú väzbu alebo vycestovaciu väzbu“.

Taliansky pravicový minister vnútra Matteo Salvini však rozsudok kritizoval. To ukazuje, aké dôležité je “zmeniť túto Európu,” povedal. „Svoj názor nezmením a zákon tiež nie: „Žiadatelia o azyl“, ktorí znásilňujú, kradnú a dílujú, sa vrátia všetci späť do svojej vlasti.“

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj