Minsk 22. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Nikolai Petrov/BELTA)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pricestuje 25. decembra na oficiálnu návštevu Ruskej federácie. Bude rokovať so svojím náprotivkom Vladimirom Putinom, prítomní budú aj členovia vlád oboch krajín. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na Lukašenkovu hovorkyňu Nataľju Eismontovú

Na snímke Alexandr Lukašenko

“Rozhovory sa zamerajú na najnaliehavejšie otázky našej vzájomnej spolupráce,” ozrejmila Eismontová.

Bieloruský prezident už skôr povedal, že daňový manéver v ruskom ropnom sektore bude kľúčovou otázkou jeho stretnutia s Putinom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že prezidenti budú diskutovať o niekoľkých “otázkach bilaterálnych vzťahov považovaných za sporné, v ktorých sa na nedávnom stretnutí v Soči dosiahol významný pokrok”.

Lukašenko 14. decembra vyhlásil, že jeho krajina nebude nikdy súčasťou Ruskej federácie, že pre Bielorusko “je suverenita posvätná”.

“Ak by niekto chcel rozbiť Bielorusko na jednotlivé oblasti a prinútiť nás, aby sme sa stali poddanými Ruska, to sa nikdy nestane,” zdôraznil.

Lukašenko obvinil Moskvu z pokusu “včleniť” Bielorusko do Ruska za použitia vplyvu v ropnom priemysle a sfére ťažby zemného plynu. “Rozumiem náznakom Moskvy, ktorá hovorí ‘Dobre, zoberte si našu ropu, ale zničte svoju štátnosť a staňte sa súčasťou Ruska’. Vydierať či pokorovať Bielorusko nemá zmysel,” povedal.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj