Brusel 7. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že zmobilizuje ďalších 50 miliónov eur v podobe núdzovej humanitárnej finančnej pomoci pre ľudí postihnutým suchom v regióne Afrického rohu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračný obrázok

Komisia upozornila, že keďže sa mnohí ľudia v tomto regióne spoliehajú na pasenie dobytka ako na hlavný zdroj svojho živobytia, dlhotrvajúce sucho má pre nich devastujúce následky. Znížila sa dostupnosť potravín a ich živobytie je ohrozené.

Dodatočným financovaním sa celková humanitárna pomoc EÚ pre tento región od roku 2018 zvýšila na 366,5 milióna eur.

“EÚ zvyšuje svoju podporu pre ľudí postihnutých dlhodobým suchom v Africkom rohu,” uviedol eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis.

Upozornil, že počas jeho viacerých návštev v krajinách tohto regiónu bol svedkom toho, koľko klimatických extrémov ovplyvňuje túto časť Afriky. “Naše financovanie pomôže rozšíriť humanitárnu pomoc v postihnutých oblastiach a komunitám odvrátiť riziko hladomoru,” vysvetlil komisár.

Nový finančný balík pomoci podporí spoločenstvá postihnuté suchom v Somálsku (25 miliónov eur), Etiópii (20 miliónov eur), Keni (tri milióny eur) a Ugande (dva milióny eur).

Vyčlenené financie sú určené na nákup núdzovej potravinovej pomoci, riešenie okamžitých potravinových potrieb a poskytovanie základných zdravotníckych služieb a liečby prípadov akútnej podvýživy u detí mladších ako päť rokov, ako aj u tehotných a dojčiacich matiek. Financie pôjdu tiež na zlepšenie prístupu k vode pre ľudí a zvieratá a na ochranu živobytia domácností v tomto regióne.

Pretrvávajúce sucho po dvoch zlých dažďových obdobiach za sebou spôsobilo, že v regióne Afrického rohu takmer 13 miliónov ľudí potrebuje núdzovú potravinovú pomoc. Odhaduje sa, že viac ako štyri milióny detí trpí akútnou podvýživou a v oblasti je približne tri milióny podvyživených tehotných a dojčiacich žien.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj