Lubyová chce posilniť kariérové poradenstvo na školách

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 20. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) chce prostredníctvom zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch posilniť kariérne poradenstvo na školách. Ako uviedla šéfka rezortu školstva vo videu na svojom profile na sociálnej sieti, v súčasnosti sa pedagógovia môžu venovať kariérnemu poradenstvu iba jednu hodinu týždenne

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek

“V dnešnej dobe mnohí rodičia a najmä študenti a žiaci nemajú dobrý prehľad o tom, aké sú možnosti zamestnať sa a aké sú ďalšie možnosti ich štúdia,” uviedla Lubyová. Často sa poradenstvo v praxi podľa nej obmedzí len na rozdanie zoznamov a letákov škôl, bez analýzy daností žiakov či možností pracovného trhu. “Práve preto chceme, aby sa tejto činnosti mohli namiesto jednej hodiny týždenne venovať päť hodín. Takže znižujeme im pedagogický úväzok pri zachovaní odmeny a dávame im možnosť, aby sa oveľa hĺbkovejšie a kvalitnejšie zameriavali na  kariérové poradenstvo,” poznamenala šéfka rezortu školstva.

Na úrovni okresov by chcela Lubyová zaviesť aj nový typ odborného zamestnanca, takzvaného kariérového poradcu. Podľa jej slov by sa mal venovať tejto činnosti profesionálne na plný úväzok. “Na úrovni každého okresu bude jeden takýto profesionálny kariérový poradca, ktorý bude orientovať študentov a rodičov, ale aj podporovať aj ostatných učiteľov, ktorí sa v rámci okresu tejto činnosti venujú. Sľubujeme si od toho oveľa lepšiu orientáciu a lepšie uplatnenie žiakov a študentov na trhu práce,” uzavrela Lubyová.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj