Ženeva 9. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein)

Británia sa teší na “prevzatie kontroly” nad svojou obchodnou politikou po tom, ako koncom tohto mesiaca opustí Európsku úniu (EÚ). Povedala to na konferencii Svetovej obchodnej organizácie (WTO) britská ministerka obchodu Liz Trussová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Liz Trussová

Podľa písomnej verzie jej prejavu sa Británia chystá využiť túto príležitosť a bude schopná “určiť si vlastnú obchodnú politiku prvýkrát po takmer polstoročí a znovu zaujať svoje miesto vo WTO ako úplne nezávislý suverénny štát”.

Trussová vystúpila na podujatí za zatvorenými dverami, ktoré usporiadala medzinárodná obchodná komora a na ktorom sa zúčastnili britské podniky a diplomati.

Vo vyhlásení vydanom pred prejavom uviedla, že “Británia je blízko prevzatia kontroly nad svojou obchodnou politikou”.

“Žijem v stále protekcionistickejšom svete a je životne dôležité – teraz viac ako kedykoľvek predtým, aby Británia a ďalší členovia WTO plávali pod vlajkou voľného obchodu,” skonštatovala.

Prejav ministerky bol zverejnený v čase, keď sa rozhovory medzi Britániou a EÚ ocitli na pokraji kolapsu, len tri týždne pred vypršaním času na nájdenie dohody o riadnom odchode.

Trussová v príhovore trvala na tom, že odchod Británie z bloku bude prospešný pre krajinu a tiež pre medzinárodný obchodný systém, ktorý v súčasnosti čelí útokom.

“Našu novoobjavenú slobodu využijeme na presadzovanie voľného, spravodlivého medzinárodného obchodu založeného na pravidlách s WTO uprostred,” uviedla.

Americký prezident Donald Trump opakovane zaútočil na WTO a začal obchodné spory najmä s Čínou, ale aj s európskymi spojencami.

Začiatkom tohto mesiaca Washington oznámil, že od 18. októbra zavedie clá na európsky tovar v hodnote 7,5 miliardy USD (6,83 miliardy eur) ako odvetu za nezákonné dotácie pre európsky koncern Airbus. Clá zasiahnu širokú škálu produktov od francúzskych syrov po škótsku whisky.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj