Quebec 20. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/The Canadian Press-Adrian Wyld)

Predstavitelia tzv. limskej skupiny, bloku združujúceho niektoré krajiny Latinskej Ameriky a Kanadu, vyzvali vo štvrtok počas spoločného zasadnutia medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo ukončiť humanitárnu krízu vo Venezuele. Informovala o tom agentúra Reuters

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Francois-Philippe Champagne

„Svet sa musí spojiť, aby zastavil humanitárnu tragédiu vo Venezuele, pričom limská skupina musí v tomto úsilí zohrávať vedúcu úlohu,“ uviedol na úvod zasadnutia kanadský minister zahraničných vecí Francois-Philippe Champagne. Šéf kanadskej diplomacie pri tejto príležitosti ďalej zdôraznil, že kríza vo Venezuele sa ešte viac prehĺbila, pričom z krajiny už ušlo takmer päť miliónov ľudí.

Ako pripomína Reuters, limská skupina vedie snahy o uznanie opozičného poslanca Juana Guaidóa za právoplatného lídra Venezuely a hľadá spôsoby, ako zosadiť terajšieho prezidenta Nicolása Madura.

Napriek tomu, že Guaidoá uznalo za právoplatného lídra Venezuely viac než 50 štátov, opozičné protestné hnutie v tejto krízou postihnutej juhoamerickej krajine v posledných mesiacoch slabne.

„Je nevyhnutné nájsť čo najskôr riešenie krízy (vo Venezuele). Hľadáme spoločnú víziu pre zapojenie medzinárodného spoločenstva,“ uviedol na stretnutí peruánsky minister zahraničných vecí Gustavo Meza-Cuadra.

Členmi limskej skupiny sú okrem Kanady a Peru aj Brazília, Čile, Kolumbia, Kostarika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguaj, Bolívia, Mexiko, Haiti, Argentína a ostrovný štát Svätá Lucia.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj