Bratislava 9. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Dopravné lietadlo spoločnosti Air Canada Rouge vykonalo núdzové pristátie kvôli neznesiteľnej vôni na palube. Informoval o tom dnes portál Independent

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto: Na snímke dopravné lietadlo Boeing 787-9 Dreamliner

K incidentu došlo na palube Boeingu-767, ktorý letel z Montrealu do Vancouveru. Keď členovia posádky zacítili hrozný zápach, pokúsili sa zistiť jeho zdroj, ale neuspeli. Zápach sa časom rozšíril po celej kabíne a piloti museli požiadať o núdzové pristátie.

Lietadlo prevážajúce 245 cestujúcich a osem členov posádky sa bezpečne vrátilo na odletové letisko v Montreale.

Ukázalo sa, že zdrojom zápachu boli duriany, ktoré prepravoval jeden z cestujúcich v prednej časti lietadla.

Durian je ovocie z juhovýchodnej Ázie, ktoré je známe svojou charakteristickou vôňou. Je zakázané prepravovať ich verejnou dopravou v celej Ázii.

Štipľavý zápach durianu môže spôsobiť rad asociácií: vôňu cesnaku, skazenej ryby alebo vajcia, cibule alebo dokonca kanalizácie. Anglickí cestovatelia v 19. storočí popísali svoje pocity ohľadom vône tohto ovocia: “Mohlo by to byť ako jesť zhnitého sleďa s plesnivým syrom nad otvoreným poklopom.”

Avšak niektorí z tých, čo vyskúšali durian, si jeho chuť zamilovali. Dužina tohto ovocia má veľmi jemnú textúru a jeho chuť sa podobá zároveň orechom, syrom, pudingom, kombinácii banánov, manga, ananásu a papáje, vanilky, zmesi zmrzliny, cibule a jahôd.

Boeing pristál kvôli zápachu paliva

Na konci marca tohto roka kvôli neznesiteľnému zápachu núdzovo pristálo ďalšie lietadlo, tentoraz spoločnosti United Airlines.

K incidentu došlo v Boeingu-737 na ceste z Washingtonu do San Francisca. Po pristátí na letisku vo Washingtone niekoľko ľudí potrebovalo lekársku pomoc. V dôsledku toho bolo hospitalizovaných sedem cestujúcich.

Jeden z nich uviedol, že zápach pripomínal palivo a zintenzívnil až potom, čo lietadlo vzlietlo z letiska. Podľa pasažiera sa niektorí sťažovali na dýchacie ťažkosti a dokonca aj bolesť na hrudníku. Dodal tiež, že dopravca sľúbil, že pokryje zdravotné náklady.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj