Brusel 14. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Možnosť konania ďalšieho mimoriadneho summitu EÚ zvolaného kvôli brexitu nie je vylúčená. Konať by sa mohol v januári budúceho roka, naznačili viacerí premiéri po skončení štvrtkového zasadnutia Európskej rady v Bruseli

Na snímkeBritská premiérka Theresa Mayová (uprostred), nemecká kancelárka Angela Merkelová (druhá sprava), francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo), belgický premiér Charles Michel a holandský premiér Mark Rutte

Tlačová agentúra AP pripomenula, že britská premiérka Theresa Mayová nebola veľmi presvedčivá počas rokovania so svojimi rezortnými kolegami z ostatných 27 členských štátov a nedokázala dobre vysvetliť, o čo vlastne britskej strane ide. Jej hlavným odkazom bolo, že dohoda o brexite prejde v januári ľahšie cez britský parlament, ak jej ostatné členské krajiny poskytnú dostatočne silné záruky, že takzvaná záchranná sieť pre írsko-severoírsku hranicu nezakotví Spojené kráľovstvo “na neurčito” v colnej únii so zvyškom Únie.

Belgický premiér Charles Michel v tejto súvislosti upozornil, že lídri EÚ nie sú presvedčení, že Británia dokáže rešpektovať dohodu o brexite potvrdenú na mimoriadnom summite z 25. novembra, a preto sa chystajú aj na “katastrofický scenár” odchodu Spojeného kráľovstva z Únie bez politickej dohody. “Úprimne, signály, ktoré sme včera počuli, nie sú obzvlášť upokojujúce, pokiaľ ide o schopnosť Británie naplniť záväzky vyplývajúce z dohody,” uviedol Michel.

Prípravy Európskej komisie na tvrdý brexit potvrdil aj šéf tejto inštitúcie Jean-Claude Juncker. Na tlačovej besede po skončení prvej časti summitu upozornil, že eurokomisia predstaví dokument o prípravách na tvrdý brexit na budúcu stredu (19. december).

Agentúra AP citovala aj slová chorvátskeho premiéra Andreja Plenkoviča, ktorý upozornil, že hlavy vlád a štátov EÚ sa v januári môžu opäť stretnúť v Bruseli, na novom summite o brexite. Mohlo by k tomu dôjsť potom, ako Británia objasní akú pomoc presne potrebuje od zvyšku EÚ, aby dohoda o brexite mohla byť schválená v britskom parlamente.

“Ak to bude potrebné, vždy sa môžeme stretnúť, avšak nič v tejto súvislosti nebolo včera dohodnuté,” opísal Plenkovič štvrtkové rokovania Európskej rady.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj