Bratislava 22. februára 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)

Maďarské strany na Slovensku pred voľbami opäť vyťahujú šovinistickú kartu. Dosluhujúci minister dopravy a nový líder strany Most-Híd, Árpád Érsek v predvolebnej diskusii povedal, že na tzv. zmiešanom území na južnom Slovensku, by hlavným vyučujúcim jazykom mala byť maďarčina a slovenčina by podľa neho mala byť len cudzím jazykom, rovnako ako angličtina. V tejto myšlienke ho podporil aj líder strany MKS Gyula Bárdos

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Árpád Érsek

A je to opäť tu. Niekto by sa zase chcel vrátiť pred Trianon? Maďarskí politici opäť provokujú svojim šovinizmom. Na TV JOJ prebehla diskusia politických strán, ktoré vajatajú na hrane zvoliteľnosti.

Okrem iných tam boli aj dve maďarské strany Most-Híd a MKS. Netradične stranu Most -Híd nezastupoval Béla Bugár, ale dosluhujúci minister dopravy Árpád Érsek, ktorý sa stal novým lídrom tejto strany.

Érsek sa dotkol aj citlivej Slovensko-maďarskej témy. Chce, aby sa deti na zmiešaných územiach v menšinových školách učili slovenčinu ako cudzí jazyk.

„Na zmiešaných, ako maďarských školách (na Slovensku, pozn. red.), aby deti, či sa to niekomu páči alebo nie sa učili Slovenčinu ako cudzí jazyk, pretože, keď je niekto Maďar a doma hovorí maďarsky, preňho je slovenčina cudzím jazykom. Tam treba trochu prerobiť osnovy. Tak ako učíme teraz angličtinu.“

S postojom Érseka súhlasil aj druhý maďarský politik v štúdiu, predseda strany MKS, Gyula Bárdos: „Áno s tou touto časťou súhlasím.“

Akoby nestačilo, že na Slovensku existujú takzvané maďarské školy, kde je hlavným vyučovacím jazykom maďarčina a slovenčina je až na druhom mieste.

„Riešenie“ Mostu-Híd a MKS by znamenalo, že maďarské deti na juhu Slovenska by sa učili Slovenský jazyk ešte menej hodín než doteraz a navyše by bola zmenená metodika výučby podľa vzoru cudzích jazykov ako napríklad angličtina. To by zrejme znamenalo, že maďarské deti by ovládali slovenčinu ešte horšie než dnes.

Kam až zájde tento šovinizmus maďarských politikov? Budú žiadať autonómiu južného Slovenska?

Už dnes je situácia na juhu Slovenska pre Slovákov nie veľmi priaznivá. Zdá sa to byť neuveriteľné, no mnohé Slovenské deti nemajú vo svojom okolí slovenské školy a tak musia chodiť na školy s vyučovacím jazykom maďarským. Inak povedané, sú akoby cudzincami vo vlastnej krajine.

Často sa totiž stáva, že väčšinovo maďarské obce s maďarskými starostami na čele, zriadia len školu s maďarským vyučovacím jazykom a slovenské deti majú jednoducho smolu. Buď sa musia začať učiť po maďarsky, alebo musia navštevovať školy vzdialené desiatky kilometrov od ich domova. Takýto stav začína pripomínať časy minulé, keď Slováci boli pod nadvládou Uhorska.

Samuel Gdovin

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj