Kyjev 8. decembra 2019 (HSP/Interfax/Foto:Wikimedia)

Ukrajinskí radikáli, nacionalisti a neonacisti stále vymýšľajú nové „akcie“ v snahe prinavrátiť Ukrajine Krym. Niektoré médiá Nezáležnej varovali, že extrémisti pripravujú rozsiahlu provokáciu, ktorá môže mať tragické následky. Ukrajinskí novinári informovali, že líder extrémistickej organizácie Medžlis krymsko-tatárskeho národu Refat Čubarov pripravuje pochod na Krym. Tento „radikál na dôchodku“ vyhlásil, že to bude „pochod medzinárodnej úrovne“

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Refat Čubarov

Prezradil, že aktivisti sa mienia dostať peši z územia Ukrajiny na Krym a budú mať plagáty „Mier proti násiliu a okupácii. Pochod dôstojnosti“.

Viacerí triezvo mysliaci ukrajinskí novinári a analytici poukazujú na to, že Čubarov zjavne pripravuje otvorenú provokáciu: s podobnými heslami účastníkov pochodu bezpochyby na územie Krymu nepustia, navyše na tomto pochode by sa mali zúčastniť niektorí ukrajinskí nacionalisti a neonacisti, ktorým, ako aj samotnému Čubarovovi, je vstup na územie Ruska zakázaný.

Čubarov vie, že jeho kumpánov nepustia na územie Krymu, ale napriek tomu vyhlásil, že sa spolu s nimi pokúsi dostať sa na Krym. Je jasne, že ide o čistú provokáciu  a snahu vyvolať nové napätie medzi Moskvou a Kyjevom. A to práve v čase, keď sa v Paríži stretnú lídri „normandskej štvorky“ a pokúsia sa nájsť aspoň nejaké východisko.

Čubarov je však rozhodnutý preraziť na Krym: „V súčasnosti sú medzi Krymom a Ukrajinou nezákonné kordóny. A my pôjdeme domov,“ cituje Čubarova informačná agentúra „Interfax. Ukrajina“.

Podčiarkol, že týmto pochodom chce „pomôcť OSN, Európskej únii, OBSE a iným medzinárodným inštitúciám splniť nimi prijaté rozhodnutia na podporu suverenity a teritoriálnej celistvosti Ukrajiny“. Podčiarkol, že týmto medzinárodným inštitúciám chýba vôľa na splnenie ich sľubov.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj