Bejrút 30. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Marcos Moreno)

Libanon nedostal žiadosť o zakotvenie od iránskeho tankera Adrian Darya 1, ktorého zadržanie požadovali Spojené štáty. Vyhlásila to v piatok libanonská ministerka pre energetiku Nada Bustáníová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke tanker Adrian Darya

“Náš rezort nenakupuje ropu od žiadnej krajiny a Libanon nemá ani rafinériu na jej spracovanie. Tanker Adrian Darya 1 nepožiadal o vstup do Libanonu,” uviedla na sociálnych médiách Bustáníová.

Reagovala tak na piatkové vyhlásenie tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla, ktorý uviedol, že tanker prevážajúci 2,1 milióna barelov ropy v hodnote viac než 140 miliónov dolárov smeruje do Libanonu.

Loď bola predtým zadržiavaná šesť týždňov britským zámorským územím Gibraltár na základe podozrenia, že v rozpore so sankciami Európskej únie prepravuje ropu do Sýrie. Spojené štáty vyzvali na skonfiškovanie tankera, avšak gibraltárske úrady 15. augusta nariadili jeho prepustenie. Irán v pondelok vyhlásil, že ropu na palube tankera predal neznámemu nákupcovi, ktorého identita nie je známa.

Tanker v uplynulých dňoch kľučkoval po Stredozemnom mori, pričom niekoľkokrát zmenil dopredu deklarované ciele – pôvodne mieril do Grécka, následne do dvoch tureckých prístavov a podľa najnovších údajov smeruje do Libanonu. Podľa webstránok, ktoré monitorujú námornú dopravu, sa plavidlo momentálne nachádza západne od Cypru.

Napätie medzi Iránom a USA vzrástlo po tom, ako Washington minulý rok v máji odstúpil od medzinárodnej jadrovej dohody a opätovne uvalil na Teherán sankcie. Iránska ekonomika následkom týchto opatrení, ktoré sú zamerané na jeho ropný a finančný sektor, trpí. Teherán preto v júli oznámil, že zredukuje niektoré zo svojich záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj