Praha 18. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Správa o tom, že známy český spevák sa lieči na akútnu leukémiu, sa objavila minulý týždeň. Pre portál Extra.cz lekár uviedol, že Gottovi by mohla pomôcť liečba z USA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Karel Gott

Karel Gott minulý štvrtok sám priznal, že trpí myeloidnou leukémiou. Podľa osloveného lekára ide po predchádzajúcej liečbe Karla Gotta o veľmi vážnu situáciu.

“Nakoľko môže byť liečba úspešná, to je veľmi individuálne a záleží na mnohých faktoroch. Vyšší vek pacienta síce zaručuje nižšiu agresivitu choroby, zároveň si ale lekári nemôžu dovoliť príliš agresívnu a u mladšieho pacienta často účinnú liečbu,povedal pre Extra.cz lekár a dodal, že ak je imunita pacienta oslabená, mohlo by to pacientovi poškodiť.

Oslovený lekár upozornil, že do úvahy prichádza veľmi nákladná biologická liečba, a zvlášť  zo Spojených štátov vykazuje veľmi priaznivé výsledky aj u vážnejších foriem akútnej leukémie, no ani lekári nie sú všemohúci. Na záver lekár pripomenul, že bez zdravotnej dokumentácie si však netrúfne tvrdiť, ako na tom skutočne je a aká je jeho nádej.

Český spevák o chorobe

Minulý týždeň médiá informovali o tom, že jeden z najznámejších českých spevákov trpí vážnou chorobou, myeloidnou leukémiou. Karla Gotta sužujú zdravotné problémy od roku 2016, avšak v tej dobe predniesol, že sa neplánuje s hudobnou kariérou lúčiť.

Blesku spevák priznal, že podstúpil pred štyrmi rokmi intenzívnu liečbu, ktorá viedla k úplnému vymiznutiu agresívneho nádoru. Zhruba pred rokom a pol sa u mňa objavila porucha krvotvorby v podobe myelodysplastického syndrómu, dodal spevák pre Blesk.

Gott preto dochádzal na pravidelnú výmenu krvi. Podľa jeho slov však aj cez niekoľko druhov liečby prešlo ochorenie v minulých mesiacoch do akútnej leukémie. Teraz podstupuje ambulantnú liečbu a ako sám povedal, dochádza na kontroly, v rámci ktorých sledujú lekári jeho celkový zdravotný stav. Nemocnicu spevák nezmenil. Lieči sa rovnako ako v roku 2015, vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe na Karlovom námestí.

Akútna myeloidná leukémia

Toto ochorenie sa objavuje predovšetkým vo vyššom veku. Príčina ochorenia je neznáma, potvrdený význam majú ionizujúce žiarenia a niektoré vírusy.

Medzi príznaky patrí chudokrvnosť, z toho prameniaca bledosť, únava, vyčerpanie. Objavuje sa zvýšená krvácavosť, infekcia horných dýchacích ciest a močových ciest.

V posledných desaťročiach bohužiaľ nedošlo v liečbe k veľkému posunu k lepšiemu, liečba je stále celkovo zlá. Starší, chorí (nad 60 rokov) majú približne 50-percentnú šancu na dosiahnutie kompletného vymiznutia príznakov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj