Paríž 13. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Francúzska krajne pravicová strana Národné združenie (RN) má v úmysle podať trestné oznámenie za “urážku na cti a ohováranie”. Tento krok súvisí s informáciami o údajnom prepojení medzi touto stranou vedenou Marine Le Penovou a Stevom Bannonom, bývalým stratégom prezidenta USA Donalda Trumpa

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Marine Le Penová

O ich prepojení sa hovorilo v reportáži, ktorú 9. mája odvysielala televízia France 2. Bola v nej aj scéna, ako funkcionári RN Louis Aliot a Jérôme Riviere navrhujú Stevovi Bannonovi, aby sa zúčastňoval na stretnutiach Le Penovej s vysokopostavenými funkcionári štátu. Zábery pochádzali z nezverejneného materiálu zozbieraného americkou dokumentaristkou Alison Klaymanovou, autorkou filmu o Bannonovi.

V súvislosti s reportážou skupina poslancov francúzskeho Senátu a Národného zhromaždenia žiada teraz vytvoriť vyšetrovaciu komisiu, ktorá by preverila väzby medzi RN a Bannonom.

Le Penová v reakcii na reportáž uviedla, že ide o “politikárčenie” a “úbohosť” zinscenovanú pred voľbami “hnutím, ktoré prichádza o prvé miesto v prieskumoch verejnej mienky”, čím mala na mysli vládnu stranu Republika v pohybe (LREM).

Uviedla tiež, že jej strane “niet čo vytknúť”. Vysvetlila, že reportáži spomínaní štátni funkcionári tvoria skupinu Horaces, ktorá združuje štátnych úradníkov, šéfov podnikov a bývalých členov ministerských kabinetov, ktorí RN radia anonymne.

Uviedla tiež, že Bannon pozvánku na takéto schôdzky dostal, ale nedostavil sa na ne.

Poprela, že by Bannon bol organizoval financovanie RN. Podľa Le Penovej len ponúkol svoju pomoc pri hľadaní banky, ktorá by RN poskytla pôžičku. Dodala, že tento projekt nevyšiel. Vo vysielaní televízie BFM Le Penová pripomenula, že financovanie politických strán bankami mimo EÚ je zakázané. Uviedla však, že Steve Bannon poskytol RN rady, ako vo francúzskom prostredí zorganizovať finančné zbierky.

Bannon sa po odchode z Bieleho domu a od Donalda Trumpa vydal vlani na európske turné, počas ktorého nadviazal tesné kontakty s maďarským premiérom Viktorom Orbánom i lídrom talianskej krajne pravicovej strany Liga Severu Matteom Salvinim. Bannonovým plánom je zjednotiť európskych populistov a ovládnuť Európsku úniu pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia o dva týždne.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj