Lavrov uviedol, že Európska únia prišla o rolu hlavného obchodného partnera Ruska

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Moskva 14. apríla 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Európska únia prestala byť hlavným obchodným partnerom Moskvy. Uviedla to hlava Ministerstva zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov, ktorý vystúpil v Rade zahraničnej a obrannej politiky v sobotu 13. apríla

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Sergej Lavrov

“Podľa Federálnej colnej správy v posledných piatich rokoch klesol obrat tovaru medzi Ruskom a EÚ z 49 percent na 42,7 percenta,” uviedol Lavrov.

Zdôraznil, že podiel obchodu so SNS, Čínou a ďalšími krajinami ázijsko-pacifického regiónu a krajinami BRICS vzrástol zo 40% na 45%.

Minister to nazval “odpoveďou pesimistom, ktorí neveria v našu schopnosť rýchlo sa reorganizovať a pripojiť sa k procesu vzostupu Ázie”.

Ministerstvo ekonomického rozvoja vo februári oznámilo, že údajné škody v Rusku spôsobené zahraničnými sankciami v roku 2018 dosiahli približne 6,3 miliárd dolárov.

Sankcie proti Moskve boli zavedené v roku 2014 po pripojení Krymu k Rusku a tiež kvôli konfliktu na juhovýchodnej Ukrajine. Neskôr boli opatrenia niekoľkokrát predĺžené. Jedna časť sankcií sa týka niektorých fyzických a právnických osôb a druhá odvetvia ruskej ekonomiky.

V marci Európska únia uvalila sankcie na osem ruských občanov kvôli incidentu v Kerčskom prielive a Spojené štáty rozšírili protiruské sankcie na šesť jednotlivcov a osem spoločností z Ruskej federácie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj