Prešov 21. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/Silvia Árestová,  TASR-Pavol Zachar)

Cenu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za rok 2019 dostanú speváčka Marika Gombitová, slovenské reprezentantky v zjazdovom lyžovaní a paralympijské medailistky Natália Šubrtová a Henrieta Farkašová a Hospic Matky Terezy z Bardejovskej Novej Vsi. Rozhodli o tom poslanci krajského zastupiteľstva na svojom dnešnom zasadnutí, keď sa stotožnili s návrhom výberovej komisie pre udeľovanie verejných ocenení PSK

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Marika Gombitová

Ako pre agentúru SITA uviedol podpredseda PSK a člen komisie Peter Bizovský, vyberali spomedzi 16 nominácií. „Snažili sme sa, aby to rozdelili a zastúpenie mali aj sociálne služby, aj kultúra, aj šport,“ uviedol Bizovský.

Speváčku Mariku Gombitovú na ocenenie Cenou PSK navrhla obec Turany nad Ondavou (okres Stropkov), kde sa umelkyňa narodila. Cenu speváčke udelia za výnimočný prínos pre rozvoj hudobnej kultúry na Slovensku a mimoriadne úspechy v oblasti populárnej hudby. Marika Gombitová naspievala celkom 234 piesní, u 64 skladieb je podpísaná ako autorka hudby. Dodnes sa predalo viac než milión jej hudobných nosičov. V ankete 100 najlepších slovenských albumov je zo všetkých interpretov zastúpená najvyšším počtom titulov. Získala mnoho ocenení, medzi inými Speváčka storočia alebo Žena 21. storočia, bodovala aj vo viacerých anketách popularity.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský

Laureátkami oceňovania sú aj slovenské reprezentantky v zjazdovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených Natália Šubrtová a Henrieta Farkašová. Obe spolu pretekajú od roku 2008. Na troch paralympiských hrách doteraz získali celkovo deväť zlatých, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, vďaka čomu sú najúspešnejšími paraolympioničkami v histórii SR. Na Zimných paralympijských hrách v Pchjongčangu 2018 boli s bilanciou štyroch zlatých a jednej striebornej medaily v piatich disciplínach vyhlásené za najúspešnejšie športovkyne hier. Tieto úspechy boli korunované na galavečeri Laureus World Sports Awards v Monaku získaním najprestížnejšieho ocenenia vo svete športu Laureus – športové osobnosti roka so zdravotným znevýhodnením. Toto ocenenie, nazývané aj „športový Oscar“, udeľuje prestížna športová Akadémia Laureus zložená z najväčších ikon svetového športu. Cenu PSK športovkyniam udelia za výnimočnú reprezentáciu SR a PSK na Zimných paralympijských hrách v Pchjongčangu a dosahovanie vynikajúcich športových výsledkov na majstrovstvách sveta či Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených.

Hospic Matky Terezy z Bardejovskej Novej Vsi dostane Cenu PSK za dlhoročné poskytovanie paliatívnej starostlivosti, sociálnej pomoci a milosrdenstva. Hospic je historicky prvým hospicom na Slovensku. Jeho zriaďovateľom je Arcidiecézna charita Košice. Okrem poskytovania odbornej starostlivosti organizuje rôzne semináre, podieľa sa na výučbe adeptov pripravujúcich sa na poskytovanie opatrovateľských služieb formou stáží a vykonávania praxe študentov zdravotníckych odborov. Zodpovedá aj za chod charitného Denného stacionára sv. Matky Terezy, ktorý patrí pod správu hospicu. Hospic je tiež pravidelným organizátorom dobrovoľníckych aktivít, ktoré pripravuje Prešovské dobrovoľnícke centrum. Za tieto aktivity dostal viacero ocenení.

Laureáti si Ceny PSK prevezmú na slávnostnom vyhlásení 18. decembra v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Na podujatí ocenia aj držiteľov Ceny predsedu PSK. Tých vyberie župan Milan Majerský.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj