Bratislava 27. mája 2019 (HSP/Foto:Screenshot TA3)

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) sa s odstupom času vyjadrila k medializovanému zastaveniu grantového financovania LGBTI projektov ako Dúhový pride či Filmový festival inakosti. Podľa jej slov, tieto organizácie a podujatia môžu dostať dotácie v druhom kole, ktoré začne o mesiac.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ministerka kultúry Ľubica Laššáková

Laššáková v nedeľu na sociálnej sieti uviedla, že zaznamenala, že neposkytnutie dotácie na niektoré projekty LGBTI komunity vyvolalo v posledných dňoch mediálnu búrku.

“Rozhodla som sa však v prvom kole výzvy z programu “Kultúra znevýhodnených skupín” uprednostniť projekty pre sluchovo a zrakovo postihnuté deti. Nepodporené projekty sa môžu opäť uchádzať o dotácie v druhom kole, ktoré bude otvorené do 21. júna,” informovala šéfka rezortu.

Situáciu okomentovala aj vo víkendovej diskusnej relácii televízie TA3, kde poznamenala, že daný grantový program rezortu kultúry “je zameraný na podporu kultúrnych aktivít osôb so zdravotným postihnutím – s telesným, mentálnym, zrakovým, sluchovým postihnutím, vrátane osôb so psychickým ochorením a ochranou duševného zdravia, detí a mládeže ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením.”

Dodala, že program môže podporiť aj iné aktivity napríklad zamerané na posilnenie “rodovej súdržnosti, kultúrnej integrácie migrantov, osôb bez práce a bez domova. prevenciu a elimináciu domáceho násilia, na podporu rodovej rovnosti a rozvoj medzikultúrneho dialógu.”

“Ak hovorím, že toto sú ciele nášho programu, tak v prvom kole som sa rozhodla finančné prostriedky prioritne udeliť 17 projektom týkajúcim sa postihnutých detí.”

Laššáková dodala, že ju mrzí, že v médiách sa uvádzalo, že stopla všetky projekty s LGBT tématikou. “Nie je to pravda, projekty proti diskriminácii, xenofóbii a projekty pre znevýhodnené skupiny som podporila v tomto prvom kole sumou 16-tisíc eur.”

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj