Bratislava 31. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Východné partnerstvo je úspešným projektom zahraničnej politiky Európskej únie. Na prvom dni neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bukurešti, známeho aj ako Gymnich, to konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Šéfovia európskych diplomacií v rámci dnešného programu Gymnichu prediskutovali dva okruhy tém. Prvou z nich bolo Východné partnerstvo, ktoré tento rok oslávi desiate výročie svojho založenia. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Východné partnerstvo za desať rokov svojej existencie potvrdilo, že ide o úspešný projekt zahraničnej politiky EÚ a je v našom záujme, aby aj naďalej patril medzi naše priority,“ cituje Miroslava Lajčáka tlačová správa rezortu slovenskej diplomacie.

Ministri tiež vyhodnotili ciele, ktoré sa podarilo naplniť v rámci Východného partnerstva a hovorili aj o potrebe vízie a stratégie politiky na najbližšie roky.

„Ako predsednícka krajina V4 chceme prispieť do tejto mimoriadne dôležitej strategickej diskusie. Aj preto sa už v máji tohto roku stretnem spolu s kolegami z Visegrádskej štvorky s ministrami zahraničných vecí krajín Východného partnerstva, aby sme si vypočuli ich názory,“ dodal Lajčák.

Ministri ďalej zhodnotili aktuálny vývoj vo Venezuele po tom, čo sa predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. V tejto súvislosti skonštatovali, že minuloročné májové prezidentské voľby neboli slobodné a spravodlivé, momentálne je jediným legitímnym orgánom v krajine Národné zhromaždenie. Je potrebné čo najskôr vyhlásiť nové voľby a zabezpečiť ich dôveryhodnosť a transparentnosť. Na budúci týždeň by sa mala stretnúť tzv. Medzinárodná kontaktná skupina, ktorá vznikla z iniciatívy EÚ a je reálnym diplomatickým príspevkom k stabilizácii situácie. EÚ a jej členské štáty budú zvažovať ďalšie opatrenia a kroky, dodalo v tlačovej správe ministerstvo zahraničných vecí.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj