Bratislava/Luxemburg 14. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Slovensko prispelo k sformulovaniu dvoch dôrazných vyhlásení Európskej únie (EÚ) voči Turecku. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v Luxemburgu po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci. Šéfovia diplomacií členských krajín EÚ vyzvali Turecko na ukončenie vojenských aktivít na severovýchode Sýrie a zaviazali sa prijať dôrazné národné stanoviská v oblasti vývozu zbraní do Turecka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Miroslav Lajčák

Lajčák zdôraznil, že záujmom Slovenska je aj naďalej mierové riešenie konfliktu v Sýrii, realizácia politického procesu pod záštitou OSN a rešpektovanie demokratických princípov a ľudských práv. Zároveň ocenil jednotu, ktorú preukázali členské krajiny Únie.

“EÚ dnes ukázala veľkú jednotu a rozhodnosť, pokiaľ ide o obranu princípov, ktorým verí, a obranu medzinárodného práva. Prijali sme dve silné vyhlásenia – jedno sa týka aktivít Turecka na severe Sýrie a druhé aktivít Turecka v ekonomickej zóne Cypru,” opísal situáciu Lajčák.

Dodal, že krajiny EÚ si uvedomujú, že Turecko je veľmi dôležitý partner, a vážia si, čo robí v boji proti nelegálnej migrácii, ale to neznamená, že možno tolerovať porušovanie medzinárodného práva, k čomu teraz dochádza. “Som rád, že EÚ hovorila jednotným hlasom a dva prijaté závery sú jasné a zrozumiteľné,” dodal.

Podľa jeho slov Slovensko prispelo k sformulovaniu oboch záverov Rady EÚ. Zdôraznil tiež, že pokiaľ ide o vývoz zbraní do Turecka, Slovensko bolo vždy solidárne s EÚ. “Aj túto časť, hoci ide o politické, a nie právne odporúčanie, berieme veľmi vážne,” vysvetlil.

Lajčák zároveň upozornil, že diplomati EÚ vyjadrili solidaritu s Cyprom v súvislosti s tureckými vrtnými aktivitami vo východnom Stredomorí a vytvorili rámec na prijatie reštriktívnych opatrení proti osobám a firmám podieľajúcim sa na týchto aktivitách.

Na otázku, či turecká ofenzíva sťažila prístupové rokovania Turecka do EÚ, Lajčák skonštatoval, že “klamal by každý, kto by netvrdil, že EÚ a Turecko sa od seba vzďaľujú”. “Nemá zmysel ukazovať prstom na to, kto za to nesie väčšiu zodpovednosť, ale ja by som si prial vidieť, aby Turecko úprimne prejavilo záujem o správanie sa v duchu európskych štandardov, aby EÚ dala Turecku šancu dokázať, či to myslia vážne a či sú toho schopní,” dodal v závere.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj