Brusel 18. februára 2019 (HSP/Sputnik/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Úradujúci predseda OBSE a slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na nedeľnej schôdzke v Bruseli s ukrajinským ministrom zahraničia, Pavlom Klimkinom, vyhlásil, že slovenská verejnosť je znepokojená rastom nacionalizmu na Ukrajine. To podľa neho súvisí s heroizáciou a oslavovaním Stepana Banderu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

V rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničia Pavlom Klimkinom vyjadril šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák znepokojenie slovenskej verejnosti, ktorá sa týka rastu nacionalizmu na Ukrajine. To má byť okrem iného spojené s oslavovaním Stepana Banderu. Ministri sa zhodli na tom, že historici z oboch krajín by mali tejto téme spoločne venovať pozornosť,uviedol tlačový hovorca slovenského ministerstva zahraničia, Boris Gandel.

Okrem toho diskutovali o rozhodnutí, ktoré sa týkalo neprijatia ruských pozorovateľov v prezidentských voľbách na Ukrajine.

Lajčák mal podľa hovorcu Klimkinovi znovu zopakovať, že rozhodnutie kyjevských orgánov vylúčiť ruských občanov z radov pozorovateľov v prezidentských voľbách nespĺňa zásady a povinnosti členských štátov OBSE. Požiadal tak svojho ukrajinského partnera, aby toto rozhodnutie preskúmal.

Rozumiem súčasnej situácii ohľadom zložitých vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou, aj napriek tomu vás chcem ale požiadať, aby ste rešpektovali princípy, ktorými sa OBSE riadi už viac ako desať rokov, a tým prispeli k demokratickému fungovaniu a monitorovaniu volieb, ktoré sú pre ďalší rozvoj vašej krajiny naozaj dôležité,cituje Gandel vyhlásenie Lajčáka.

Parlament Ukrajiny už skôr prijal zákon, ktorý zástupcom Ruska zakazuje pracovať ako pozorovateľ vo voľbách na Ukrajine, ktoré by sa mali uskutočniť 31. marca.

Riaditeľka ODIHR OBSE, Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, uviedla, že odmietnutie ruských občanov v rámci monitorovacej misie prezidentských volieb na Ukrajine je bezprecedentné a je v rozpore so záväzkami všetkých členských štátov OBSE.

Lajčák hovoril o nových sankciách proti Rusku

Ďalšie sankcie voči Rusku, ktoré Európska únia prerokúva v súvislosti s incidentom v Kerčskom prielive, spočívajú len v zaradení niekoľkých ľudí do čierneho zoznamu EÚ. V pondelok to potvrdil slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie.

Nové sankcie EÚ v súvislosti s Kerčom znamenajú zaradenie niekoľkých ľudí do čierneho zoznamu. Nemám dôvod si myslieť, že rozhodnutie o ich zaradení nebude prijaté,povedal.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová na pondelkovom ministerskom stretnutí v Bruseli vyhlásila, že nové sankcie voči RF môžu byť schválené krajinami počas najbližších dvoch týždňov, ak nedôjde k pozitívnym zmenám v situácii.

Predtým zdroj v štruktúrach oznámil v Bruseli, že sa krajina dohovárajú o nových sankciách proti RF kvôli zadržaniu ukrajinských lodí a námorníkov, ktorí porušili ruskú hranicu. Predpokladá sa, že ide o zaradenie niekoľkých ďalších mien na zoznam individuálnych sankcií.

Zdroj však vyjadril pochybnosti, že všetky procedúry budú dokončené do pondelka. Podľa jeho slov sa to dá očakávať v najbližšej dobe

Provokácia v Kerčskom prielive

Dňa 25. novembra porušili ukrajinské vojenské lode Berďansk, Nikopol a Jany Kapu štátnu hranicu Ruska. Niekoľko hodín vykonávali na mieste nebezpečné manévre a ignorovali požiadavky ruských úradov.

Následne bolo rozhodnuté týchto narušiteľov zadržať. Na palube sa nachádzalo celkovo 24 členov armády vrátane pracovníkov Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všetci boli zatknutí a obvinení z porušenia štátnej hranice.

Kyjev následne obvinil Moskvu z agresie. Ukrajinská vláda na území desiatich oblastí vyhlásila vojnový stav. Tento režim dovoľoval dočasne obmedziť ústavné práva a slobodu občanov, vrátane práva na účasť vo voľbách.

Ruský prezident Vladimir Putin označil incident v Kerčskom prielive za vopred naplánovanú provokáciu, ktorá súvisí s veľmi malými šancami Petra Porošenka v blížiacich sa prezidentských voľbách. Ruský prezident vyhlásil, že pohraničníci plnili svoje povinnosti, pokiaľ ide o ochranu štátnej hranice.


Zdroj