Frankfurt nad Mohanom 12. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Stillwell)

Obchodné bariéry, ktoré vytvárajú globálne mocnosti, predstavujú výzvu pre ekonomiky na celom svete. Vyhlásila to v stredu generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vyzvala zároveň vlády, aby pracovali na ukončení obchodných sporov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová

Lagardeová na konferencii Európskej centrálnej banky (ECB) venovanej stavu ekonomík strednej a východnej Európy povedala, že krajiny musia spolupracovať, aby globálny obchod pomáhal bežným ľuďom.

“Môžeme začať tým, že vynaložíme všetko úsilie na deeskaláciu súčasných obchodných sporov a pokračovanie v konštruktívnom dialógu,“ povedala.

MMF odhaduje, že rastúce clá budú stáť globálnu ekonomiku 0,5 % jej produkcie v roku 2020. Prezident ECB Mario Draghi na konferencii vyhlásil, že stredná a východná Európa bola „disproporčne ovplyvnená“ spormi.

Lagardeová zároveň vyzvala krajiny strednej a východnej Európy, aby zreformovali svoje vlastné ekonomiky a vyriešili korupciu na úrovni vlád.

„Keď sa korupcia stane inštitucionalizovanou, otrávi to schopnosť krajiny prilákať investorov a vytvárať pracovné miesta,“ varovala.


Mnohé krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) v ostatných rokoch čelia korupčným škandálom a protestom. Lagardeová poznamenala, že najmä mladí ľudia považujú korupciu za najväčší problém.

Jej komentáre prichádzajú takmer rok po tom, ako americký prezident Donald Trump zaviedol prvé kolo ciel na dovoz z Číny. To odštartovalo obchodný spor medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj