Bratislava 15. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Prijatie korekčného mechanizmu pre tento rok podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) vysiela signál, že sa vláda chce správať zodpovedne. Uviedol to po skončení rokovania vlády

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ladislav Kamenický

Ministerstvo financií (MF) SR navrhlo na tento rok stanoviť limit verejných výdavkov na 39,326 miliardy eur, čo zodpovedá dosiahnutiu štrukturálneho deficitu na úrovni 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide o strop výdavkov, ktorý je schválený v rozpočte verejnej správy a ktoré môže verejná správa v tomto roku minúť. „Bola diskusia, ale chcem poďakovať členom vlády, že sa správame zodpovedne a odsúhlasila korekčný mechanizmus,“ zhodnotil Kamenický.

Upozornil na to, že pre vládu bude záväzný údaj týkajúci sa výdavkov. „Toto je číslo, na ktoré sa musí orientovať minister financií. Nachádzajú sa v ňom aj výdavky samospráv, Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne. Tieto sú mimo rúk ministra financií, je dôležité, aby sme vydali signál aj voči samosprávam, poisťovniam, aby sa správali zodpovedne, aby sme hľadali spôsob, ako výdavky v tomto roku neprekročiť,“ podotkol Kamenický.

Zároveň uviedol, že stanovený limit verejných výdavkov je aj v tohtoročnom rozpočte. „Ide o to, aby ak sa dokáže splniť rozpočet na rok 2020 s tými číslami, ktoré sú navrhnuté, tak je v podstate dodržaný aj korekčný mechanizmus. Samosprávy sa musia správať podľa toho, čo je narozpočtované, takisto aj ostatné organizácie,“ doplnil Kamenický.

Guvernér Národnej banky Slovenska a exminister financií Peter Kažimír zhodnotil, že prijatie korekčného mechanizmu je „len epizódou na pozadí veľkého príbehu o výdavkových stropoch“. Neobáva sa zásahov do jednotlivých rozpočtových kapitol na základe prijatia korekčného mechanizmu. „Myslím si, že aj po voľbách a utíchnutí politického kotla, ktorý sa s voľbami trochu zohrial, pomôže terajšiemu alebo budúcemu ministrovi takýto mechanizmus na to, aby mal odpoveď pre ‘vyhlásených’ vydieračov v tejto krajine, ktorí prídu a žiadajú viac a viac peňazí,“ dodal Kažimír.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj