Kyjev 11. januára 2020 (HSP/Foto: Screenshot Liga.net)

Kyjevské vedenie sa zasa raz ukázalo, ako „spoľahlivý a čestný partner, ktorému sa určite dá veriť“… Dokonca aj niektoré ukrajinské médiá a ekonomickí analytici uviedli, že Kyjev otvorene a bezostyšne klame celému svetu do očí a prezentuje sa vo veľmi zlom svetle: jednoducho porušuje medzinárodné dohody a svoje sľuby

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jurij Vitrenko

Ukrajinské médiá pripomenuli, že Kyjev niekoľko mesiacov tvrdo bojoval, aby cez územie Ukrajiny do Európy prúdil ruský plyn, inak by ukrajinské hospodárstvo skolabovalo bez ruskej „plynovej injekcie“ – číže bez platby za tranzit. Iba pred niekoľkými dňami Naftogaz podpísal dohodu s Gazpromom o dodávkach plynu a zrieknutí sa vzájomných nárokov, čím zažehnal nebezpečnú krízu. Ruský plyn aj naďalej veselo prúdi na Ukrajinu, Slovensko a ďalších európskych štátov. Rusi plnia svoje sľuby a záväzky, ale Kyjev…  znova podáva žalobu na Gazprom, chce sa s nim súdiť a žiada 7 miliárd. Svetová verejnosť sa znova presvedčila, že Kyjev je „naozaj dôveryhodný a spoľahlivý partner“…

V čom je podstata veci? Ukrajinská spoločnosť Naftogaz, ktorá podpísala s ruským Gazpromom zmluvu o dodávkach a tranzite plynu a zrieknutí sa všetkých nárokov a žalôb, podáva novú žalobu na ruského partnera a chce sa s nim súdiť, a to aj napriek tomu, že to priamo protirečí bodom zmluvy, ktorú podpísali iba pred 11 dňami a ktorá má byť platná minimálne 5 rokov.

Túto novinku pre ukrajinské médiá oznámil konateľ spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko: „Teraz podávame obnovené žaloby proti Rusku za stratenú možnosť používať náš majetok na Kryme. Je to veľký balík požiadaviek – 5 miliárd dolárov a to nerátajúc percentá. Ak do toho zarátame aj percentá, bude to vyše 7 miliárd dolárov,“ uviedol Vitrenko pre portál Liga.net.

Ukrajinskí novinári poznamenali, že konateľa Naftogazu vôbec netrápilo, že v posledný deň minulého roka bol jedným z tých, ktorí osobne podpísali zmluvu medzi Naftogazom a Gazpromom o dodávkach a tranzite plynu a anulovaní všetkých vzájomných nárokov a žalôb. V ruských médiách sarkasticky zažartovali, že atrament na dohode, ktorú podpísali zástupcovia Naftogazu s Gazpromom, ešte nestihol vyschnúť, ale Kyjev už porušil zmluvu – a znova podáva žalobu na Gazprom.

Ako podčiarkol Vitrenko, Kyjev si myslí, že vyhrá súdny proces v Haagu a peniaze dostane koncom tohto roka alebo na budúci rok. Znova jasne ukázal, o čo ide vedeniu Naftogazu, ktoré v prípade vyhratých súdnych sporov vždy dostávalo 1 percento zo sumy kompenzácie. Keďže ide o miliardy dolárov, nie je ťažké spočítať, aké „bonusy“ dostávali vedúci pracovníci Naftogazu, a preto nie je ťažké ani pochopiť, prečo znova rozohrávajú starú kartu: zasa im ide o to ich povestné „1 percento“.

Konateľ Naftogazu tento fakt ani nemienil skrývať a v rozhovore s novinármi ukrajinského portálu Liga.net potvrdil, že v prípade vyhratého súdneho procesu s Gazpromom najvyšší manažment Naftogazu si zasa medzi sebou rozdelí to 1 percento zo 7 miliárd dolárov – celkom slušné „bolestné“.

Prezradil, že v marci končí platnosť zmluvy so súčasným generálnym riaditeľom Naftogazu Andrejom Kobolevom a minister energetiky a ekológie Ukrajiny Alexej Oržeľ vyhlásil, že vláda mieni vymeniť celé vedenie Naftogazu. Novinári z portálu Liga.net sa opýtali Vitrenka, či sa zúčastní na súťaži, v ktorej pôjde o funkciu generálneho riaditeľa Naftogazu, ale ten sa diplomaticky vyhol odpovedi.

Faktom však zostáva, že iba pred pár dňami Naftogaz podpísal dohodu s Gazpromom o dodávkach a tranzite plynu a tiež o zrieknutí sa vzájomných nárokov, zaviazal sa, že žiadne žaloby, ako aj ruská strana, podávať nebude, ale fakticky hneď porušil zmluvu a znova podáva žalobu na Gazprom. Znova sa ukázalo, že Naftogaz a nové ukrajinské vedenie sú  bezpochyby „dôveryhodní a spoľahliví partneri“…

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj