Bratislava 20. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Hektor Pustina)

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) a niekdajší minister zahraničných vecí SR z čias Dzurindovej vlády Eduard Kukan sa na sociálnej sieti vyjadril ku hlasovaniu o migračnom pakte OSN, na ktorom sa Slovensko, ako to avizoval  premiér Pellegrini nezúčastnilo. Kukan tvrdil, že lepšie by bolo zúčastniť sa a prezentovať svoj názor na Valnom zhromaždení. Takisto vyzval premiéra, aby počúval radšej svojich poradcov a nie šéfa SNS Andreja Danka.

Na snímke europoslanec Eduard Kukan

Kukan na sociálnej sieti napísal, že hoci to píše nerád, lebo premiér Peter Pellegrini mu je sympatický, jednu vec by mu ale chcel vysvetliť. “Počúval som jeho vyjadrenia v rozhlase o tom, že Slovensko sa nezúčastní hlasovania na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku o Globálnom pakte OSN o migrácii. Ak sa to naozaj stane tak, ako hovoril pán premiér, v dokumente o hlasovaní bude pri Slovensku zaznamenané “nezúčastnilo sa hlasovania”. Každý, kto pozná medzinárodnú prax v OSN vie, že to znamená oveľa slabšiu pozíciu ako keby Slovensko hlasovalo proti,” uviedol svoj názor Kukan.

Podľa bývalého šéfa rezortu diplomacie diplomati v OSN, ktorí sledovali búrlivé dianie spojené s touto témou na Slovensku, sa budú na “zabávať” na tom, ako Slovensko pristúpilo k tomuto hlasovaniu.

“Pán premiér, máte skvelého poradcu pre zahraničnú politiku. V New Yorku máte vynikajúceho diplomata, nášho Stáleho predstaviteľa veľvyslanca Michala Mlynára. V takýchto situáciách treba počúvnuť ich rady. Nie rady zanieteného, ale zvyčajne totálne pomýleného predsedu NR SR Andreja Danka,” odporučil Kukan predsedovi vlády.

Slovenská republika podporila v pondelok 17. decembra na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku iný dokument, pakt o utečencoch. “Na hlasovaní vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov sa zúčastnil stály predstaviteľ SR pri OSN, ktorý podporil uvedený dokument – rovnako ako predstavitelia ďalších 180 krajín. Globálny pakt o utečencoch podporilo 26 krajín EÚ,“ informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Boris Gandel. Pripomenul, že ide o právne nezáväzný dokument, ktorý neobsahuje záväzky ani prísľuby členských štátov OSN.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj