Kukan: Je nutné otvorene podporovať pro-demokratické sily vo Venezuele, ktorá je dennodenne ničená vojenským režimom Nicolasa Madura

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava/Brusel 6. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Niektorí slovenskí politici majú jasno vo vývoji krízy vo Venezuele. Jednoznačne sa stavajú na stranu opozície podporovanej Spojenými štátmi a vyzývajú k tomu, aby sa Slovensko tiež oficiálne pridalo ku krajinám uznávajúcim Juana Guaidóa za prezidenta krajiny. Po včerajších slovách o Madurovom “nezmyslenom sociálnom experimente” poslanca SaS Martina Klusa (viac v článku) sa podobne vyjadril aj poslanec Európskeho parlamentu (EP) a bývalý minister zahraničia Eduard Kukan

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Eduard Kukan

Kukan uviedol, že je znepokojený tým, do akých rozmerov prerástla kríza vo Venezuele. “Počet nevinných obetí protivládnych demonštrácií vzrástol na viac ako 200. Okolo 90% Venezuelčanov pri tom žije na hranici chudoby. Za túto humanitárnu a ekonomickú katastrofu nesie jednoznačne zodpovednosť režim Nicolasa Madura.”

“Ako člen Európskeho parlamentu som minulý týždeň hlasoval za rezolúciu, ktorá uznáva Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky. Vyjadril som tiež podporu venezuelskému Národnému zhromaždeniu, ktoré je jediným legitímnym demokratickým orgánom krajiny.”

Kukan považuje za nutné otvorene podporovať pro-demokratické sily v krajine, ktorá je dennodenne ničená vojenským režimom Nicolasa Madura.

Slovensko by sa podľa neho malo tiež jasne postaviť k situácii vo Venezuele a pripojiť sa tak k tým krajinám EÚ, ktoré jednoznačne odsúdili Madurov režim a uznávajú za dočasného prezidenta Juana Guaidóa.

“Aj my by sme mali byť solidárni s obyvateľmi Venezuely a našimi európskymi partnermi. Mali by sme ukázať, že sa dokážeme postaviť na správnu stranu a zasadiť sa za demokratickú Venezuelu,” napísal Kukan.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj