Bratislava 18. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Kandidáti na post ústavných sudcov musia mať charakter aj dostatočné odborné kvality. Pre agentúru SITA to uviedol ústavný právnik a poradca prezidentky Zuzany Čaputovej Peter Kubina

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Peter Kubina

Podľa jeho slov je dokonca otázka morálky dôležitejšia ako odborné predpoklady. Kubina sa osobne zúčastnil na dvoch posledných verejných vypočutiach kandidátov. Domnieva sa tiež, že pre Ústavný súd SR je dôležité, aby jeho sudcovia pochádzali z viacerých právnych odvetví. Odborník na ústavné právo pripomenul, že Národná rada SR má k dispozícii dostatok schopných kandidátov aj pri piatej voľbe, v ktorej je 16 nominovaných. Parlament bude hľadať chýbajúce štyri mená na súčasnej schôdzi. Ak sa im v prvom kole nepodarí zvoliť dostatočný počet uchádzačov budú hlasovať opakovane o deň neskôr.

„Dôležité sú dve veci. Odbornosť a charakter, ideálne, ak sú v rovnováhe. Dôležitejším je podľa môjho názoru charakter. Pokiaľ ide o pracovné skúsenosti, vždy hovorím, že Ústavný súd SR má byť zložený z viacerých právnických profesií, pretože sa potýka s problémami zo všetkých odvetví práva. Myslím si, že v súčasnej situácii sa pri dobrej vôli dá rôznorodosť sudcov dosiahnuť,” povedal Kubina. V praxi je podľa neho totiž vhodné, ak sa o najcennejší sudcovský talár uchádzajú schopní profesionáli zo všetkých právnických povolaní, ako aj z akademického prostredia. Na otázku agentúry SITA, ktorý kandidát ho prekvapil na verejnom vypočutí v dobrom alebo zlom, odpovedal Kubina tak, že nikto, pretože kandidáti zodpovedali tomu, čo od každého z nich očakával.

„V podstate nikto ma výraznejšie neprekvapil, pretože pred vypočutím som si spravil vlastný prehľad a kandidáti tomu približne aj zodpovedali. Medzi 16 kandidátmi, ktorí sa teraz uchádzajú, sú viac ako štyri kvalitné mená, ktoré je ešte potrebné zvoliť,” dodal. Parlament volil v tomto roku ústavných sudcov už v štyroch dvojkolových voľbách, pričom zvolil 14 kandidátov. Časť z nich už exprezident Andrej Kiska vymenoval vrátane nového predsedu Ivana Fiačana. Zvyšné zvolené mená čakajú na rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá viackrát verejne zopakovala, že chce čakať na kompletný menoslov. Vo februári sa uvoľnilo až deväť sudcovských miest, v súčasnosti chýbajú ústavnému súdu stále šiesti sudcovia z trinástich.

Dnes apeloval na poslancov aj Ivan Fiačan, ktorý požiadal o vystúpenie v NR SR. Podľa jeho slov je potrebné, aby ústavný súd fungoval v kompletnom zložení čo najskôr. Rovnaký názor zastáva aj Peter Kubina, ktorý považuje Fiačanove vystúpenie za výnimočné v tom, že ide o predsedu ústavného súdu, ktorý má informácie o súčasnom fungovaní inštitúcie z prvej ruky. „Nepamätám si, že by niekedy v histórii musel vystúpiť predseda ústavného súdu v Národnej rade SR, navyše je apolitický a zvolil ho do funkcie tento parlament jasnou väčšinou,” uzavrel Kubina.

Ústavnoprávny výbor ešte 16. septembra v pondelok posunul do pléna parlamentu všetkých kandidátov s tým, že spĺňajú všetky zákonné predpoklady. Nominovanými kandidátmi sú Robert Šorl, Michal Matulník, Libor Duľa, Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Straka, Michal Ďuriš, Štefan Kseňák, Anton Dulak, Boris Gerbery, Peter Melicher a Martina Jánošíková, ktorí sa uchádzali aj v predošlých voľbách. Nováčikom bude Slavomír Trnkócy, Peter Kohút, Ladislav Juszkó a Robert Štefánik.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj