Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)

Je zaujímavé sledovať myšlienkové pochody členov Progresívneho Slovenska aj v súvislosti so zahraničnou politikou. Ich “expert” Michal Šimečka píše o “fanatických Brexiteroch,” a vyzýva na ďalšie referendum, ktorého cieľom má byť zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. Šimečka akosi opomína základný fakt, že Briti sú už od čias premiérky Thatcherovej proti centralizovanému riadeniu Európy z Bruselu, dali jasné nie euru, a Brexit je len dôsledkom čoraz horšej a bezohľadnej politiky európskych inštitúcii.

Na snímke Michal Šmiečka

Šimečka vyzdvihuje európsku centralizáciu riadenú z Bruselu a nerozumie britskému “snu o bájnom ALbione,” ktorý tu však bol už omnoho skôr, ako vznikla samotná EÚ.

“Stvorili svet mimo reality, kde neexistuje nič, okrem ich sna o bájnom Albione. Jedným ideologickým ťahom si odmysleli ekonomiku, právo, aj ostatných partnerov. Fanatickí Brexiteri presvedčili sami seba, že rozklad vládnutia je znakom suverenity. Že pretrhnutie obchodných väzieb je cestou k bohatstvu. Že akákoľvek pochybnosť je zrada, ” vyhlásil na sociálnej sieti Šmiečka, ktorý nedávno ohlásil, že bude kandidátom strany PS pre eurovoľby.

Dokonca dodáva, že Brexit pripomína náboženský kult. “Ale oni držia v zajatí celú krajinu – aj všetkých nás Európanov. Dnes sa tento mýtický svet zrazil s realitou. Z vysnívanej budúcnosti je permanentný očistec. Ako z neho von?”

EÚ by podľa neho mala trvať na pôvodnej dohode, Mayová by ju mala predložiť do parlamentu, a ten by ju mal odmietnuť. Opozícia, biznis a občianska spoločnosť by mali vytvoriť tlak, aby vláda požiadala EÚ o predĺženie dvojročnej lehoty a vyhlásila na jún nové referendum. V ňom by jednou z možností malo byť zotrvanie v EÚ – teda možnosť utiecť z paralelného vesmíru Brexiterov.”


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.