Bratislava 9. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Zoznam kandidátov na uvoľnené miesta po 9 ústavných sudcoch, ktorým funkčné obdobie končí vo februári obsahuje mená rôznych potenciálnych kandidátov. Podľa opozície je najväčším problémom nominácia Róberta Fica, pritom v porovnaní s ďalšími nominovanými ako sú Radoslav Procházka, Edita Pfudtner, či Daniela Švecová sa Fico javí ešte ako relatívne dobrá voľba

Ilustračné foto: Na snímke Ústava Slovenskej republiky

Zvlášť by si opozícia mala všímať, či je napríklad predsedníčka Najvyššieho súdu, ktorá už so svojim podriadeným sudcom Harabinom prehráva v disciplinárnych konaniach 14:0 a ktorá prehrala aj banálny spor o výpoveď s knihovníčkou, práve ten vhodný kandidát na post ústavného sudcu.

Na nekvalifikované opozičné výkriky pri téme ústavných sudcov zareagoval podpredseda KSS Jalal Suleiman, ktorý odchod Fica na Ústavný súd a budúcnosť Smeru bez neho, vidí nasledovne:

“Bývalý premiér a súčasný predseda najväčšej koaličnej a parlamentnej strany prejavil záujem stať sa ústavným sudcom a zároveň podal prihlášku na tento post. Reakcia jednotlivých opozičných strán poukazuje na obrovskú  nezrelosť ich predstaviteľov a neskrotnú pomstychtivosť,” uviedol Suleiman.

“Žiadali úplný odstup Róberta Fica z politického života a uskutočnili voči nemu čiastočne vydarený prevrat. No strana SMER – SD v žiadnom prípade neklesla svojimi preferenciami pod 20 %,” pripomenul podpredseda Komunistickej strany.

“Keď už Róbert Fico pred dvoma týždňami ohlásil, že chce byť víťazom budúcich volieb a pokúsi sa zostaviť vládu, postavili sa opoziční politici, vrátane prezidenta Andreja Kisku, na nohy. Poukázali tým zároveň, do akej miery je táto “družina” bezmocná,” dodáva Suleiman.

“Dnes sa bývalý predseda vlády rozhodol ukončiť svoju politickú cestu, no opozícia a prezident sú znova na nohách a bubnujú na poplach. Ako zanovité decko si vymýšľajú dôvody, prečo by sa práve Róbert Fico nemal stať ústavným sudcom. Čo teda chcete? Azda už príkazy z americkej ambasády neprichádzajú a neviete, čo je správne? Stratili ste akúkoľvek súdnosť? Kto má na výkon funkcie sudcu Ústavného súdu viac schopností a skúseností, než Róbert Fico?” pýta sa.

“Je trojnásobným predsedom vlády, druhým najúspešnejším kandidátom na post prezidenta SR, predsedom najsilnejšej politickej strany a hlavne erudovaným právnikom, ktorý dlhodobo zastupoval Slovensko vo funkcii advokáta. Myslím, že Ústavný súd je logicky miestom pre tohto politika,” dodáva.

“Fico viedol a prinajmenšom ovplyvňoval smerovanie tejto krajiny takmer od jej osamostatnenia. Viem sa však vžiť do kože tých, čo do neho vkladali nádej a nasledovali ho. K nim sa prakticky nikdy nesprával ako skutočne ľavicový politik. Ak za jeho vedenia  poslanci strany SMER-SD v EP hlasovali trestuhodne v otázkach imigrácie a suverenity SR, ako i protislovansky v otázkach sankcií voči Rusku, bude to ešte tragickejšie za šéfovania Petra Pellegriniho. Smer-SD nikdy ľavicovým subjektom nebol a bez Róberta Fica už definitívne nikdy nebude!” vysvetlil Suleiman.

“Týmto voličom, čestným podporovateľom jeho strany musím zvestovať, že je Róbert Fico ako politik mŕtvy. Avšak ľudia, čo verili a veria v hodnoty sociálnej spravodlivosti by nemali od tohto postoja upustiť, pretože jeho hodnoty pretrvávajú. To je tiež dôvod, prečo je tu Komunistická strana Slovenska,” uvádza a dodáva:

“Naša strana totiž nepretržite volá po podpore voličov, označujúcich svoje zmýšľanie za ľavicové. Voličov, vyberajúcich si stranu SMER-SD, aby ich v boji o ľavicovú ideu podporila a nesklamala. Tá to totiž nerobí.”

“Budúcu vládu by nemali zostavovať antisociálne naladení ľudia zo strán SaS, OĽaNO, Sme Rodina. Tieto strany totiž viac vyzerajú ako besné psy s penou v ústach, ako zoskupenia s rozumom v hrsti a srdcom na správnom mieste. Do budúcich prezidentským volieb a volieb do EP treba ísť preto zodpovedne, drahí priatelia,” upozorňuje na záver Jalal Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska.


Zdroj