Washington 10. apríla 2020 (HSP/Foto: Tedros Adhanom Ghebreyesus Twitter)

Generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je vo funkcii od roku 2017. Od roku 2005 až do roku 2016 bol striedavo ministrom zdravotníctva a zahraničia v Etiópii za Komunistický oslobodzovací front. Mal blízke napojenie na Clintonovu nadáciu a nadáciu Melindy a Billa Gatesa

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Tedros Adhanom Ghebreyesus a Bill Gates

Spojené štáty zastavujú financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, oznámil to senátor Lindsey Graham. Podľa jeho slov WHO pomáhala režimu Číny klamať a ospravedlňuje ju.

„WHO nedostane peniaze pokiaľ si neuvedomí aká je jej úloha a misia a pokiaľ sa nevymení celé vedenie WHO. WHO je tu preto, aby bojovala proti chorobám a nie preto, aby ospravedlňovala Čínu“.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej generálny tajomník Tedros Adhanom Ghebreyesus čelia kritike zo Spojených štátov za to, že sa správajú, ako by boli podriadení čínskym úradom.

Americké príspevky do Svetovej zdravotníckej organizácie tvoria 24,43 % rozpočtu WHO. Pre porovnanie príspevok Číny s jeden a štvrť miliarddou obyvateľov tvorí iba 0,21 % rozpočtu.

„WHO to naozaj zbabrali. Z nejakého dôvodu, hoci je financovaná prevažne Spojenými štátmi, je napriek tomu veľmi sústredená na Čínu. Dobre si to preštudujeme. Našťastie som od začiatku odmietol ich radu, aby sme nechali naše hranice otvorené pre Čínu. Prečo nám dali také chybné odporúčania?,“ napísal Trump na Twitteri.

Generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, už 3. februára oznámil, že Čína robí najlepšiu možnú prácu v boji s koronavírusom.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Bill Bates, Angela Merkelová, Ema Solbergová a Tedros Adhanom Ghebreyesus

„Počas mojej minulotýždňovej návštevy v Pekingu na mňa urobilo obrovský dojem moje stretnutie s prezidentom Si Tin-pchingom a jeho podrobné znalosti o ohnisku choroby a jeho osobné vodcovstvo. A ak by tu nebolo úsilia Číny, počet prípadov mimo Číny by bol oveľa vyšší. Neexistujú dôvody na opatrenia, ktoré zbytočne zasahujú do medzinárodného cestovania a obchodu.“

„Čína odvádza skvelú prácu.“ Takéto správy pokračovali celé týždne.

Ako pandémia rástla a šírila sa po celom svete, Svetová zdravotnícka organizácia bola zaneprázdnená vychvaľovaním Číny ako hrdinu príbehu. „Keby  nebolo čínskej vlády, oveľa viac ľudí by zomrelo.“

Iba o šesť týždňov neskôr, Čína vyhlásila víťazstvo nad epidémiou. A nie je divu, že generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie bol pri tejto príležitosti pozvaný na oslavy a rozšíril posolstvo.

„Dnes máme, samozrejme, dobré a dobré správy. Včera Wu-chan prvýkrát od začiatku epidémie neoznámil žiadne nové prípady. Wu-chan poskytuje nádej zvyšku sveta, že aj najťažšia situácia sa dá zvrátiť. Wu-chan je nádejou pre svet.“

Všetky Americké korporátne médiá opakovali čínske posolstvo bez skepticizmu a bez nezávislého overenia.

Sú tu aj ďalšie indície, že Čína je spojená s WHO. WHO odmietlo napríklad pozvať Taiwan na bezpečnostné jednania o Covid 19 a Taiwan musel informácie o čínskom koronavíre získavať sám. V rozhovore pre Hong Kongské RTHK, zas pomocník riaditeľa WHO Tedrosa Ghebreyesusa na otázku čo si myslí o odpovedi Taiwanu na nákazu, odpovedal, že „už sme hovorili o Číne a všetky oblasti Číny reagovali na nákazu dobre.“

Niektoré vlády, vrátane slovenskej, na odporúčanie WHO, že s epidémiou sa vysporiadajú v Číne a že rúška vôbec nie sú potrebné, hoci už vtedy boli v Číne povinné, poslali obrovské množstvá zdravotníckeho materiálu do Číny. WHO pritom spravila všetko preto, aby sa nespájal vírus s Čínou a nezatvárali sa hranice v čase, keď bolo verejne známe, že prenos medzi ľuďmi sa deje a Čína sa chystala na pandemicke šírenie.

V čase keď už zúrila choroba, WHO chorobu naďalej zľahčovala a umožnila Číne, aby jej ľudia po celom svete skupovali zdravotnícke potreby a posielala ich v kontajneroch do Číny. O pár týždňov potom všetky tieto zdravotnícke pomôcky v Európe kriticky chýbali. Ak by WHO varovala načas svetovú komunitu, príprava na nákazu v rôznych krajinách by bola omnoho promptnejšia.

Generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je vo funkcii od roku 2017. Od roku 2005 až do roku 2016 bol striedavo ministrom zdravotníctva a zahraničia v Etiópii za Komunistický oslobodzovací front. Mal blízke napojenie na Clintonovu nadáciu a nadáciu Melindy a Billa Gatesa.

V máji 2017, tesne pred voľbami WHO, sa objavili informácie, že v čase keď bol Ghebeyesus ministrom zdravotníctva mali sa utajiť tri epidémie cholery v Etiópii v rokoch 2006, 2009 a 2011. Ohniská boli nesprávne označené ako „akútna vodná hnačka“ (AWD), bez laboratórneho potvrdenia, v snahe zľahčiť závažnosť epidémie. Úradníci OSN následne uviedli, že ak by sa nákaza správne určila ako cholera, mohlo sa do Etiópie dostať viac pomoci a vakcín.

Taktiež vymenoval Zimbabwianskeho diktátora Roberta Mugabeho za veľvyslanca dobrej vôle WHO. Zdôvodnil to tým, že Zimbabwe je krajinou, ktorá kladie zdravotné poistenie a podporu zdravia do centra svojich priorít zameraných na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých. Mugabeho vymenovanie bolo kritizované, pričom členské štáty WHO a medzinárodné organizácie tvrdili, že zdravotný systém Zimbabwe je v skutočnosti v úpadku. Poznamenalo sa tiež, že samotný Mugabe nevyužíva zdravotný systém svojej krajiny, namiesto toho cestuje do Singapuru na ošetrenie.

V súčasnosti sa už rozbehli dve občianske petície za odvolanie Tedrosa Ghebreyesusa, prvá TU už sa blíži k miliónu podpisov, druhá ruská sa blíži k pol miliónu TU.

Pavol Novak

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.


Hlavným správam


zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.


O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.


Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj