Brusel 23. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Reforma súdnictva národnej konzervatívnej vlády naďalej spôsobuje problémy medzi Bruselom a Varšavou. Európska komisia vyzýva Poľsko, aby zrušilo niektoré ustanovenia – v opačnom prípade bude potrebné konať

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Najvyšší súd vo Varšave

V procese ochrany poľských sudcov urobila Európska komisia ďalší krok. Varšavská vláda má ešte dva mesiace na to, aby stiahla ustanovenie, ktoré Brusel kritizoval za disciplinárne konanie proti sudcom, uviedla Európska komisia v Bruseli. Inak orgán EÚ rozhodne o postúpení veci Európskemu súdnemu dvoru (ESD).

Od začiatku roka 2016 komisia EÚ spochybňuje niekoľko súdnych reforiem národnej konzervatívnej vlády vo Varšave. Špecifický prípad sa týka možného disciplinárneho konania proti sudcom, ktorí využívajú právo zakotvené v zmluvách EÚ na vyžiadanie stanoviska Európskeho súdneho dvora v prebiehajúcom konaní.

Ak existujú pochybnosti o európskej právnej situácii, vnútroštátne súdy v členských štátoch majú možnosť požiadať o prejudiciálne otázky ESD. Túto skutočnosť môžu využiť aj národní sudcovia na kontrolu súladu vnútroštátnych zákonov alebo správnych aktov s právnymi predpismi EÚ.

Brusel obviňuje Varšavu z obmedzovania nezávislosti súdnictva a podkopávania oddelenia právomocí. Európska komisia preto už začala niekoľko konaní vo veci porušenia právnych predpisov. V decembri 2017 Brusel začal bezprecedentné trestné konanie, ktoré by mohlo viesť k stiahnutiu hlasovacích práv na úrovni EÚ.

Vláda vo Varšave okrem iného znížila v roku 2017 vek odchodu do dôchodku pre sudcov všeobecných súdov, prokurátorov a sudcov najvyššieho súdu na 60 rokov pre ženy a 65 rokov pre mužov. Toto bolo použité na odchod do dôchodku viacerých sudcov vrátane predsedu Najvyššieho súdu, ktorý sa odmietol vzdať svojho postu. Okrem toho dostal minister spravodlivosti právomoc predĺžiť funkčné obdobie jednotlivých sudcov na bežných súdoch nad rámec vekovej hranice.Európska komisia už  tento prípad postúpila Európskemu súdnemu dvoru. To či Poľsko nakoniec silný tlak EÚ vydrží, alebo nie, sa ukáže v najbližších mesiacoch.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj