Kriminalisti zaistili viac ako 1000 litrov zakázaných chemikálií

Bratislava/Michalovce 21. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Zakázané chemikálie z Ukrajiny našli minulý týždeň v priemyselnom areáli v Michalovciach kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Zaistili viac ako 1000 litrov pesticídov, herbicídov a insekticídov

Na snímke hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová

Ako v piatok informovala hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová, išlo o prípravky, ktoré na území Slovenska nemajú príslušnú autorizáciu a ich dovoz na územie SR je zakázaný. Nelegálne látky, ktoré by stačili na chemický postrek takmer 5000 hektárov rastlín a pôdy, chceli podľa jej ďalších slov pašeráci využiť na obchodné účely. “Časť z nich mali naloženú v aute so slovenským evidenčným číslom. Chceli ich predať slovenským poľnohospodárom, ktorí si takto obstarávajú lacnejšie prípravky na ochranu rastlín i za cenu poškodzovania životného prostredia,” priblížila.

V objekte, ktorý mala v prenájme spoločnosť zastúpená slovenským konateľom, našli kriminalisti insekticídy v kilových baleniach zn. Mospilan v celkovom množstve 130 kilogramov. Niektoré obsahovali ukrajinské etikety. “Všetko bolo uložené v umelohmotných prepravkách a papierových škatuliach pripravených na distribúciu,” spomenula Skokanová. Ich predajom by pašeráci zarobili asi 150.000 eur. V priestoroch našli aj nelegálne cigarety v počte 3440 kusov. “V tomto prípade by finančný únik na dani predstavoval sumu 360 eur,” vyčíslila.

Vyšetrovateľ finančnej správy začal v tejto súvislosti trestné stíhanie pre prečin vo veci porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou. “Jedna zadržaná osoba ukrajinskej národnosti bola umiestnená do policajnej cely predbežného zadržania,” uzavrela hovorkyňa.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj