Banská Bystrica 11. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Listinu opisujúcu stavbu dreveného trojramenného kríža v Kremnických vrchoch z roku 1894 poskytol riaditeľ Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici Marcel Pecník riaditeľke Múzea mincí a medailí v Kremnici Mariane Novotnej. Urobil tak na žiadosť mesta Kremnica, pričom tak pokračuje v snahe múzea pomáhať partnerom najmä na území Banskobystrického kraja. Tento vzácny dokument je spätý s dreveným trojramenným krížom na bájnom pohorí Velestúr. Sedlo Tri kríže patrí medzi dominanty Kremnických vrchov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Marcel Pecník

Listina z roku 1894 opisuje pôvod a poslanie miesta, ktoré je omnoho viac než len križovatkou turistických trás. „V roku 1834 bol postavený trojramenný kríž, no bol zničený zubom času železným. Vydržal 60 rokov. Na jeho mieste sme postavili nový kríž pre kremnických výletníkov, ktorý má slúžiť na to, aby ho obdivovali turisti v tejto krásnej prírode. Má byť stálym symbolom dobrého spolunažívania ľudí a upozornením Všemohúceho na Jeho dielo – prírodu, ktorú nech obdivujú turisti súčasnosti i budúcich generácií. Obnovený trojramenný kríž sme postavili z duba v roku 1894, aby mohol opäť slúžiť. Nakoľko postavenie kríža si vyžiadalo výdavky 20 – 30 forintov, požiadali sme o finančné prispenie darcov. Po vyúčtovaní bude zvyšok peňazí použitý na oslavy prvého výročia znovupostavenia kríža. V Kremnici 8. júla 1894,“ hovorí preklad prvej strany dokumentu.

Druhú stranu dokumentu písaného v maďarčine tvorí celkové vyúčtovanie nákladov na stavbu kríža, ktoré činili 16 forintov a 60 grošov, zoznam 25 prispievateľov – významných osobností Kremnice – s ich menom, funkciou, podpisom a sumou. Medzi nimi sú napríklad primátor József Chabada, radca Gyula Ballhmann, stoličný sudca Béla Havas, hlavný mestský notár József Szmethanovics a podnotár Károly Suhajda, úradníci, lekári, právnici, inžinier, kňaz, profesor gymnázia či remeselník. Spolu sa vyzbieralo 25,50 forintov a rozdiel 8,90 forintov bol použitý na oslavy prvého výročia znovupostavenia kríža 14. júla 1895.

Tri kríže sa nachádzajú na hlavnom hrebeni Kremnických vrchov a sú križovatkou piatich turistických trás. V minulosti cez toto miesto viedla furmanská cesta z Pohronia do Kremnice a prechádzal ním aj poštový dostavník na trase Kremnica – Banská Bystrica. Listina bola nájdená v roku 2003 pod dubovým pňom počas kopania základov pre nový kríž. V strede pňa bol na ploskom kameni umiestnený pôvodný kríž z roku 1894. Dokument bude umiestnený v priestoroch Múzea mincí a medailí, kde bude odborne zabezpečený a uchovaný, a zároveň budú mať obyvatelia mesta Kremnica možnosť sa s ním dôstojne a plnohodnotne oboznámiť.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj