Moskva 20. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)

Termín rozhovorov o ukrajinskej kríze v normandskom formáte nebol zatiaľ stanovený, oznámil v utorok Kremeľ. Podľa agentúry Reuters zaznelo oznámenie Kremľa deň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin počas návštevy Francúzska svojmu tamojšiemu náprotivku Emmanuelovi Macronovi povedal, že nevidí žiadnu alternatívu k takýmto rokovaniam

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Dmitry Peskov

Macron tvrdí, že sa chce pokúsiť usporiadať summit s lídrami Ruska, Ukrajiny a Nemecka s cieľom dosiahnuť pokrok v pozastavenom mierovom procese na Ukrajine.

Putin už predtým vyhlásil, že akýkoľvek summit zameraný na vyriešenie ukrajinskej krízy by mal priniesť hmatateľné výsledky.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom v utorok povedal, že odborníci z Ruska a Francúzska budú diskutovať o možnosti usporiadania summitu v normandskom formáte, avšak ako dodal, zatiaľ nebol stanovený žiadny termín.

Ukrajinské sily bojujú proti proruským separatistom v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny od roku 2014. Konflikt si vyžiadal viac ako 13.000 mŕtvych. Sporadické boje pokračujú napriek dohode o prímerí, dodal Reuters.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj