Moskva 30. júna 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Viete si to predstaviť? Priletíte do nejakej cudzej krajiny, ktorú možno ani nepoznáte, ale nemusíte sa trápiť, zháňať taxík alebo cestovať autobusom či vlakom, aby ste sa dostali do najbližšieho mesta. Vystúpite z lietadla a hneď nastúpite do súpravy metra a o niekoľko minút pohodlne docestujete tam, kam potrebujete. Už o tri roky podobné cestovanie zažijete po prílete z Bratislavy do Moskvy. Letisko Vnukovo sa stane prvým v Rusku, kam dotiahnu metro. Stavebné práce napredujú rýchlym tempom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Tí, ktorí letecky cestovali do Moskvy za čias „svetlej budúcnosti“ si určite pomátajú, aký to bol problém dostať sa z letiska do mesta a, pochopiteľne, naopak. V tých časoch sa zo zahraničia dalo priletieť iba do jedného moskovského letiska – Šeremetjeva II. V súčasnosti viaceré moskovské letiska prijímajú lety zo zahraničia, ale najviac, tie najväčšie moskovské vzdušné brány – Šeremeťjevo, Vnukovo a Domodedovo.

Za čias socializmu letuchtiví občania v Moskve nemali veľa možnosti: na letisko a späť sa mohli odviezť na vlastnom aute alebo ich mohli dopraviť známi na svojom vozidle, takisto bola možnosť za veľmi drahý peniaz sa odviezť taxíkom alebo minimálne polhodinu cestovať autobusom od konečnej zástavky metra.

V súčasnosti všetky tieto možnosti zostali, ale pribudli, pochopiteľne, aj nové. Navyše cestovanie taxíkom je v Moskve oveľa lacnejšie, ako pred rokmi. Už ani to cestovanie autobusom nie je také unavujúce.

Linky moskovského metra ťahajú stále ďalej, von z mesta. Konečné stanice sa poriadne priblížili ku Šeremeťjevu, ale hlavne k Domodedovu a Vnukovu. A preto je aj cesta autobusom kratšia. Už dnes sa viacerými autobusmi od letiska Domodedovo a Vnukovo dostanete do metra za 10 – 15 – 20 minút.

Pred 15 rokmi v Moskve pre cestujúcich z letiska urobili jednu perfektnú vec. Do všetkých troch vyše spomínaných letísk dotiahli železnicu. Teda každý cestujúci vystúpil z lietadla, nastúpil do moderného komfortného vlaku a presne o polhodinu docestoval do jednej z hlavných železničných staníc. Každá z nich sa nachádza hneď pri stanici metra na Okružnej línii, ktorá vlastne lemuje centrum mesta. Tieto špeciálne železnično-letiskové vlaky premávajú bez zástaviek systémom „štart – cieľ“, teda letisko – stanica metra a späť. O tri roky na letisku Vnukovo hneď z lietadla budete mať možnosť prestúpiť rovno do vlaku metra.

Mimochodom, Vnukovo a Domodedovo po nedávnom rozsiahlom rozširovaní hraníc Moskvy sa dostali do „vnútrozemia“, sú vlastne v Moskve. Najbližšie linky metra dotiahli do Vnukova. V súčasnosti fakticky do 3 staníc metra sa môžete z Vnukova dostať iba za 10 – 15 – 20 minút – autobusmi a miniautobusmi /v Moskve ich nazývajú „maršrutky“/. To, že v moskovskej štvrti Vnukovo rýchlo budujú trate metra, „nezavinilo“ iba letisko – Vnukovo je veľké sídlisko, kde žijú desiatky tisíc ľudí.

V ostatných rokoch metro v Moskve budujú stále rýchlejším tempom. V r. 2019 – 2021 v Moskve vybudujú 58 kilometrov nových tratí metra, 21 staníc a 3 vozovne. Moskovské metro slúži nielen domácim obyvateľom, ale aj mnohopočetným návštevníkom mesta, ruským a zahraničným turistom. Iba vlani Moskvu navštívilo vyše 23,5 milióna turistov. V priebehu 3 rokov metro dotiahnu do letiska Vnukovo. Vybudujú 5,2 kilometre tratí a dve stanice – Pychtino a Vnukovo.

V súčasnosti celková dĺžka moskovského metra, ktoré 15. mája budúceho roka pripomenie 85. výročie začiatku prevádzky /rok 1935/, dosiahla vyše 450 km: 397,3 km podzemná čas, 54 km pozemská časť – Moskovský centrálny okruh a 4,7 km nadzemná – jednokoľajová dráha. Podzemná časť je to 15 liniek s 232 stanicami, plus 31 staníc Moskovského centrálneho okruhu a 6 staníc jednokoľajovej dráhy. Iba podzemné metro preváža ročne vyše 2,5 miliardy cestujúcich.

Eugen RusnákVážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj