Krajiny EÚ odmietli zoznam krajín umožňujúcich pranie špinavých peňazí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Brusel 7. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Patrick Pleul)

Členské krajiny EÚ odmietli vo štvrtok zoznam krajín umožňujúcich pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu, ktorý predložila európska komisia (EK). Informovala o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Na navrhovanom zozname sa nachádzalo 23 štátov a teritórií, u ktorých podľa EK existuje vysoké riziko tolerovania takýchto praktík.

Na zozname bolo 23 krajín, ako sú Saudská Arábia, Severná Kórea a Nigéria. Figurovali však na ňom aj štyri zámorské územia USA, čo vyvolalo nevôľu Washingtonu.

Členské krajiny však návrh komisie vo štvrtok jednomyseľne odmietli. Podľa nich nebol zoznam vypracovaný transparentným a nespochybniteľným spôsobom.

Komisia navrhuje, aby sa v prípade finančných transakcií z uvedených krajín a území uplatňovali sprísnené kontroly a preverovanie. Tieto opatrenia by mali odhaliť pochybné finančné toky.

Po zamietavom stanovisku EK vypracuje nový návrh zoznamu, pri ktorého zostavovaní bude musieť vziať do úvahy pripomienky členských štátov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj