Kozmická dráma: Keď slnká zomierajú

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Berlín 16. februára 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Foto: TASR/AP-NASA)

Ako to bude vyzerať, keď naše bude Slnko umierať? Astronómovia si to môžu pozrieť v kozme už teraz, lebo taká kozmická dráma, akú raz očakáva aj naše Slnko, sa odohráva vo vzdialenosti približne 350 miliónov svetelných rokov.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V uvedenej vzdialenosti od nás je súhvezdie Labute a v ňom hviezda Chi Cygni, ktorá má podobnú veľkosť ako Slnko. Je však o päť miliard rokov staršia a pomaly sa blíži jej posledná hodina.

Stráca svoje dlhodobé konštantné žiarenie a začína blikotať, to znamená, že sa mení veľmi silne jej jas. Raz je možné pozorovať Chi Cygni len s najsilnejšími teleskopmi, inokedy ho vidno voľným okom.

Vodíkové jadro – základ homogénneho žiarenia tohto slnka – už dohorelo. Blíži sa fáza, keď začne kolabovať. Vtedy začne extrémne narastať vnútorný tlak a príde k zapáleniu iných chemických elementov, s väčšou atómovou váhou.

Chi Cygni sa bude pritom farbiť do červena, začne pulzovať a enorme sa zväčšovať.

Ak by hviezda Chi Cygni bola v tom stave na mieste nášho Slnka, tak by už pohltila planétu Mars.

Čoskoro v tomto stave nasleduje gigantická explózia, pri ktorej hviezda vystrelí do kozmu veľkú časť svojej hmoty, podstatne sa zmenší a existuje v tejto forme ďalej ako takzvaný biely trpaslík.

Roman Bednár


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj