Bratislava 30. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

V stredu 30. januára Marian Kotleba so spolupracovníkmi odovzdal hárky potrebných podpisov, čím sa oficiálne zaradil medzi kandidátov na prezidenta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec NR SR a predseda strany ĽSNS Marian Kotleba

Marián Kotleba jednoznačne odmietol, že by pred prvým kolom venoval svoje hlasy inému kandidátovi. Obsah jeho krátkeho brífingu zverejňujeme tak, ako odznel:

“Chceme do zápasu o funkciu prezidenta SR zapojiť skutočnú obranu tradičných hodnôt. S dôverou, ktorú mi dali občania v petíciách, to bolo viac ako 21 tisíc ľudí, nemienime hazardovať a ideme zabojovať o post prezidenta SR, pretože si myslíme, že Slovensko si konečne zaslúži slovenského prezidenta ”

“Vidíme sami z rokov v parlamente, že poslanci opozície sú odsúdení na ignoráciu, aj aj vy zástupcovia médii vidíte veľmi dobre, aký je váš prístup k nám. Takže sme si povedali, že nemôžme mlčať, nemôžme ustupovať, a zabojovať o funkciu prezidenta tak, aby to posunulo Slovensko k lepšiemu, je našou povinnosťou.”

Otázka: “Čo to znamená byť slovenský prezident?”

“Človek, ktorý v prvom rade bude zastávať a bojovať o to, čo ľudia na Slovensku potrebujú a nebude počúvať hlasy a pokyny zo zahraničia. Žiaľ vidíme, že v novodobej histórii Slovenskej republiky ten vplyv zahraničia na všetkých prezidentov bol veľmi silný”

O: “Môžete teda garantovať, že sa nevzdáte v prospech nejakého kandidáta?”

“My ideme do tohto volebného zápasu absolútne úprimne, s dôverou tých ľudí, ktorí sa mi podpísali na petíciu nemienim a nebudem hazardovať a toto sú špekulácie, ktoré odmietame. Jediné podnety, ktoré vnímam a prijímam sú podnety našich voličov, členov a sympatizantov”

O: “Vy máte obvinenie na krku kvôli čiastke 1488 euro. Je správne, aby niekto taký kandidoval za prezidenta?”

“Dnes tu máme politickú políciu, vidíme, v akých škandáloch sa zmieta samotná polícia, takže argumentovať týmto je absolútne účelové. Dobre ale, že ste to spomenuli, pretože obviniť človeka za to, že pomáha rodinám, na ktoré si štát nespomenie, je naozaj už prejavom toho najväčšieho dna”

O: “Takže je zaručené, že sa zúčastníte prvého kola? Je to na sto percent, nevzdáte sa v prospech nikoho?”

“Samozrejme. Môžu sa stať veci, môže vás zraziť auto, vieme čo sa stalo Kuciakovi … ale my ideme do volieb naplno, tí ľudia, ktorí mi dali podpis, tí ľudia, ktorí o to žiadali, aby som postavil vlastného kandidáta na prezidenta, to žiadali úprimne, a nie aby sme s tým kupčili a nejako vymieňali. Pre mňa dôvera ľudí nie je tovar, s ktorým sa dá robiť obchod.

My chceme budúci týždeň na tlačovej konferencii predstaviť náš program, naše programové hodnoty, ja sa chcem vyjadrovať k svojej kandidatúre, nie k ostatným kandidátom”.

O: “Koľko peňazí dáte do kampane?”

“O tejto otázke sme sa bavili zatiaľ len tak náznakovo, my určite dodržíme ten limit a myslím, že naša kampaň nebude patriť medzi tie masívnejšie”

To boli posledné slová k prezidentskej kampani, pretože vzápätí,  bez akéhokoľvek prechodu, sa začali sypať otázky na historické tabuizované témy. Aby čitateľ nebol o nič ukrátený a aby si dokázal urobiť predstavu, ako pracujú niektoré slovenské média a ako im Kotleba odpovedal, uvádzame aj to v plnom znení:

O:”Mate už jasný názor na holokaust?”

“My máme vo veľa veciach jasno”

O:”Čiže aký je váš názor na holokaust?”

“Že sa nemáme za čo ospravedlňovať, lebo sme nič také nespôsobili”

O:”Čiže nebol holokaust”

“To ste povedali vy. To sú vaše účelové otázky ale keď ste začali, ja nemám problém, ja sa tomu nevyhýbam. My sme nikdy nepopierali, že všetky genocídy ktoré sa stali voči všetkým ľuďom, ktorí boli zavraždení z akýchkoľvek dôvodov, sú absolútne nespravodlivé, odsúdeniahodné a my sme sa nijakým spôsobom na tom nepodieľali, a jednoducho nemáme s tým nič spoločné.

Niektorí zástupcovia médií sa stále nás snažia dotlačiť k nejakému postoju, že sa máme ospravedlniť za niečo, s čím nemáme absolútne nič spoločné. Takže ja dúfam, že teraz, keď som vám povedal to stanovisko je to už vybavené, už túto otázku  nebudeme viacej zbytočne počúvať”

O :”No tak ono nejde o ospravedlnenie, ale o váš osobný názor, že ako to vidíte, či bol alebo nebol  holokaust”.

“Ale veď každý chápe, že boli vyvražďovaní ľudia počas druhej svetovej vojny. To bolo niečo zvrátené a odsúdeniahodné.”

O: “Ide o to… o váš vzťah k pánovi Tisovi, on sa na tom podieľal”

“Pán prezident Tiso je prvým prezidentom Slovenskej republiky, predstaviteľ našej štátnosti, a keby ste si naštudovali históriu, tak takúto vec nemôžete povedať””

O: “Obdivujete Tisa ako prezidenta?”

“Obdivom by som to nenazýval, to nie je obdiv, proste niečo čo je o triezvom úsudku okolností, v ktorých vykonával svoju ťažkú, skutočne ťažkú štátnu funkciu.

Keď ste už zabŕdli do tejto témy, nebudem sa tomu vyhýbať, pozrite sa na to, akým spôsobom sú dnes tlačení, vydieraní ovplyvňovaní politici. Aj súčasní a vidíme, do akého bahna to vedie, a čo sa robí, zabíjajú sa novinári, tak to ani nemôžeme porovnávať s tým, v akých ťažkých podmienkach a pod akým tlakom bol prezident Tiso oproti týmto dnes”

O: “Takže to znamená,  že keď podpísal odsun židov, to bolo v poriadku?”

“vtedy ste ani vy nežili, ani ja, odsun židov v poriadku nie je, určite nie,”

O: “Tiso to podpísal, je to v poriadku?”

“Prevláda historický názor o tom, že tie veci neboli celkom v plnej informovanosti, ale ja zopakujem, aby sme si to vyjasnili:

Ix rokov vám hovorím dookola všetkým: zvolajte, vytvorte priestor na historickú reláciu, do ktorej prídem ja, alebo zástupca našej strany, nemáme s tým problém o týchto otázkach debatovať päť aj desať hodín. Lenže vy nás nepozývate do žiadnych relácií, nedávate nám žiaden priestor, a potom, keď prídeme a odovzdáme podpisy na prezidentskú kandidatúru, tak to spájate s holokaustom alebo odsunom židov. S vecami, ktoré s tým absolútne nesúvisia. Čiže, ak máte záujem, vytvorte reláciu, prídem ja alebo niekto zo strany, akúkoľvek tému rozdebatíme.

Debata o týchto témach má mať nejakú úroveň, to uznávate predsa aj sami. Neznižujme úroveň týchto tém tým, že naháňate ľudí s mikrofónom po chodbách, keď viete veľmi dobre, že akékoľvek pozvanie,   do akejkoľvek diskusnej relácie, ktorá bude vysielaná naživo, vždy prijmeme, nikdy sa nestalo, že by sme to odmietli”.

O: “Neľutujete teda vo svojej minulosti výkriky “Na stráž”? “

Smiech. “Myslím, že to, že sme sa snažili dlhé roky prebudiť v ľuďoch národnú hrdosť a to, aby sa nehanbili za Slovensko, na tom nieje nič také, aby to človek oľutoval”.

O: “Ti výkriky sú ale trestné”

“Aké výkriky”

O: “Na stráž”

“Neviem o tom, že by som bol súdený za čokoľvek. Ak viete ….   ”

O: Ste obžalovaný z rasovo motivovaného trestného činu”

“Ale, ani o tom neviem. Zase máte v Jojke veci, ktoré nie sú pravdivé, teraz ste vyslovene klamali, ale už ma to pri televízii Joj neprekvapuje.

Ale úplne odbáčate od tejto dnešnej témy. Ak chcete, pýtajte sa na kandidatúru, ak chcete vykrikovať tu zo sna vaše výmysly, ktoré nie sú pravdivé, tak potom sa môžme stretnúť niekde na inom dvore”

Na záver Kotleba ešte raz doplnil, že na budúci týždeň predstavia na tlačovke svoj program pre prezidentské voľby.

Peter Vanád


Zdroj