Banská Bystrica 27. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba poďakoval dnes v sídle strany v Banskej Bystrici viac ako 118-tisíc voličom, ktorí dali hlas tejto strane v sobotných voľbách do Európskeho parlamentu. Podľa neho tým ukázali, že ĽSNS patrí do európskej politiky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda ĽSNS Marian Kotleba

„Bolo to pre mňa príjemným prekvapením, že sme získali až dva mandáty,“ uviedol podpredseda strany a poslanec NR SR Milan Uhrík s tým, že osobne ho potešilo, že ho ľudia prekrúžkovali zo 14. miesta. Po odchode Uhríka do EP nastúpi na uvoľnený mandát v NR SR právnik Marian Chmelár, povedal Kotleba.

Výsledok volieb vnímajú v strane ako veľký úspech. Ako dodal Kotleba, len v dvoch okresoch nepresiahli hranicu päť percent.

Podľa Uhríka v európskom parlamente majú záujem „spolu s ostatnými podobne zmýšľajúcimi politikmi z iných štátov rozbehnúť spoluprácu na najvyššej úrovni a vytvoriť formu frakcie alebo niečo podobné.“ Takto by chcel presadzovať záujmy Slovenska v EÚ, lebo pôvodná myšlienka Únie nie je zlá, „zlá je len politika, ktorú súčasná EÚ razí“.

Takmer 43-tisícom voličom poďakoval aj druhý zvolený poslanec do EP na kandidátke ĽSNS emeritný sudca Miroslav Radačovský, ktorý rozhodoval v pozemkovej kauze prezidenta Andreja Kisku. Bývalý sudca chce tak ako doteraz slúžiť občanom Slovenskej republiky a zastupovať ich záujmy.

„EÚ je projekt, ktorý treba určitým spôsobom zreformovať, nie zrušiť. V prípade, že sa to nepodarí, zruší sa aj sama,“ uviedol Radačovský s tým, že je záujem, aby štáty kooperovali. Obaja zvolení poslanci prezentovali dobrú jazykovú vybavenosť na svoje pôsobenie v europarlamente.

Zastúpenie v Európskom parlamente bude mať podľa oficiálnych výsledkov sobotňajších volieb šesť slovenských politických subjektov. Víťazom volieb sa stala koalícia Progresívne Slovensko/Spolu so ziskom 20,11 %, čo znamená štyri mandáty europoslancov. Na druhom mieste sa umiestnila strana Smer-SD (15,72 %, tri mandáty). Nasledujú ĽSNS (12,07 %, dva mandáty), KDH (9,69 %, dva mandáty), SaS (9,62 %, dva mandáty) a OĽaNO (5,25 %, jeden mandát). Iné strany, vrátane parlamentných SNS, Sme rodina a Mosta-Híd, budú bez zastúpenia v Európskom parlamente. Účasť vo voľbách dosiahla 22,74 percenta, čo znamená 1 007 398 voličov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj