Košice 25. marca 2019 (HSP/Foto:sdke.sk)

Po takmer päťdesiatich rokoch sa 12. apríla 2019 do Štátneho divadla Košice vráti ďalší z veľkých klasikov, nemecký romantický dramatik Friedrich Schiller. Činohra uvedie na javisku Historickej budovy ŠDKE v košickej premiére inscenáciu jeho drámy Mária Stuartová v réžii charizmatického slovinského režiséra Diega de Breu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Mária Stuartová je jednou z najzásadnejších hier európskeho romantizmu. Schillerova hra sa dotýka mocenského, ale aj osobného konfliktu dvoch žien anglickej histórie – Márie Stuartovej a Alžbety I. Anglickej. Škótsku kráľovnú, katolíčku Máriu Stuartovú, obvinili zo sprisahania proti Alžbete I. a z vraždy svojho druhého manžela.  „U Schillera sa stretávame so ženou vášnivou, ale aj ako s kajúcnicou zmierenou so smrťou. Alžbeta I. ako panenská kráľovná je pyšná, chladná súperka o moc, ale i v láske. V momente, keď podpíše Márii Stuartovej rozsudok smrti vyhráva politicky, ale morálne prehráva. Neprichádza žiadna úľava, pokoj a ani spokojnosť,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová. Friedrich Schiller vytvoril strhujúcu drámu o politike, láske, viere, o zložitosti nášho vnútra, o zložitosti rozhodnutí politikov a o obetiach, ktoré ich rozhodnutia sprevádzajú.

Romantickú drámu o osudovom stretnutí v živote dvoch veľkých vládkyň v Košiciach režijne pripravuje slovinský režisér Diego de Brea. „Čo viac som si mohol priať ako príchod Diega de Breu, ktorého práca je naplnená množstvom kvality a nezabudnuteľných zážitkov hercov mnohých divadiel, ale aj množstvom uznania divadelnej verejnosti,“ hovorí o angažovaní slovinského režiséra riaditeľ činohry Milan Antol. De Brea pripravil aj kostýmovú a scénickú výpravu novej inscenácie.

V titulných postavách dvoch vládkyň sa predstavia Alena Ďuránová ako Alžbeta a Tatiana

Poláková ako Mária Stuartová. V ďalších postavách diváci uvidia Andreja Palka (gróf z Leicesteru), Juraja Zetyáka (Georges Talbot), Stanislava Pitoňáka (barón z Burleigh), Petra Čižmára (Amias Paulet), Petra Cibulu (Gróf Bellievre, francúzsky vyslanec) a hosťujúcich Jakuba Kuku (William Davison) a Martina Stolára (Mortimer).

Redakciu informoval Svjatoslav Dohovič zo Štátneho divadla Košice.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj